A kómából ébredést így segíti a fény

A kómás betegeket az éles fény arra ösztönözheti, hogy térjenek vissza természetes cirkadián ritmusukhoz, azaz ébredjenek fel. Egy Ausztriában készült tanulmány legalább is erre utal.

A test képessége, hogy súlyos agysérülés után felébredjen a kómából, a természetes cirkadián ritmus fenntartásához kötődik - állítják osztrák kutatók, akik 18 beteget vizsgáltak, akik az eszméletlenség különböző állapotaiban voltak. A tudósok úgy találták, hogy a tudat visszanyerésének esélyei javulhatnak, ha a test a nap folyamán visszatér a testhőmérséklet természetes növekvő és csökkenő ciklusába.

kóma
A kómások annál gyorsabban gyógyulnak, minél előbb visszatérnek a természetes cirkadián ritmushoz

Christine Blume, a salzburgi egyetem kutatója elmondta, hogy egyes súlyos agysérülést szenvedett betegek a tesztek során annál jobban gyógyultak a kómából , minél pontosabban sikerült megközelíteni az egészséges emberek cirkadián ritmusához alkalmazkodó testhőmérséklet-mintázatot. Illetve a kutatók az erős fényű lámpákkal végzett stimulációval magasabb tudatosságot értek el több betegnél is.

Az új eredmények nagyon kezdetiek, de arra utalnak, hogy a cirkadián ritmus monitorozása egy nap diagnosztikus eszközként szolgálhat a kómás betegek gyógyításánál az ébredés esélyének monitorozásában. Ezen túl a ritmusok módosítására irányuló terápiákkal könnyebb lehet a betegeket tudatosabb állapotba hozni. Az erről szóló tanulmány a Neurology folyóiratban jelent meg.

A cirkadián ritmusok olyan napi ciklusok, amelyek közlik a testtel, hogy mikor kell enni, aludni, vagy ébredni. A környezeti jelek - például a nappali fény és az éjszaka - fontosak a kialakulásukban. Egészséges emberekben ezek a ritmusok magukban foglalják a testhőmérséklet kis változásait is. Általában a testhőmérséklet a nap folyamán növekszik, csúcsára délután 4 óra körül emelkedik, és éjszaka csökken, a legalacsonyabb pontra hajnali 4 óra körül ér.

Régóta rejtély övezi, hogy pontosan mi is történik a kómás betegek fejében. Egy vizsgálat azonban új nézőpontot ad az agy hálózatos szerveződéséhez, közelebb kerülve így a megoldáshoz. Részletek!

A kutatók nyolc betegnél megpróbálták stimulációval előidézni a természetes hullámzást. Sugárzó fénnyel hőt is közöltek a kísérletek során, amelynek eredményeként két beteg éberebb állapotba került. Ez a 25 százalékos sikerességi ráta meglehetősen magas. Ugyanakkor a salzburgi szakemberek figyelmeztettek, hogy a minta túl kicsi messzemenő következtetések levonásához. A kutatásokat azonban mindenképpen érdemes nagyobb mintán folytatni.

Forrás: Live Science

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra