Betegséget jelez, ha nyugtalan az éjszakánk

Ha nyugtalanul alszunk, éjszaka sokat rúgkapálunk és beszélünk is álmunkban, akkor ez a szakértők szerint akár a demencia és a Parkinson-kór korai jele is lehet!

A megfelelő hosszúságú és pihentető alvás alapvető fontosságú szervezetünk egészséges működéséhez. Ha éjszaka nem aludtuk ki magunkat, napközben fáradtak lehetünk, és a pihenés hiánya hosszú távon egy sor betegség kialakulását elősegíti. A nyugtalan éjszaka emellett egy másik komoly problémát is jelezhet: kutatók szerint a demencia és a Parkinson-kór egyik első tünete lehet a zavart alvás.

Így változtatja meg a Parkinson-kór az agyat Azt vizsgálják a kutatók, hogy idővel miképpen alakítja át a Parkinson-kór az agy aktivitását. Az idegi változások nyomon követése segíthet a kutatóknak a betegség terjedésének lassítását célzó terápiák tesztelésében. Kattintson !

Komoly betegséget jelezhetnek az alvászavarok

A mozgolódással és beszéddel járó alvásproblémát gyors szemmozgásos alvászavarnak (röviden RBD-nek) hívjuk. Korábban kimutatták, hogy a zavarban szenvedőknél az agynak egy olyan részén van gyulladás, ahol a dopamin is termelődik. A dopamin szintje a demenciával és Parkinson-kórral diagnosztizált betegeknél is alacsonyabb, mivel a termeléséért felelős idegsejtek elpusztultak. Ez az alvászavar nagyjából az emberek öt százalékát érinti, ők nemcsak többet mozognak éjszaka a megszokottnál, de hangosan beszélnek, kiabálnak és időnként fel is nevethetnek álmukban.

Akár a Parkinson-kór korai jele is lehet a nyugtalan alvás
Akár a Parkinson-kór korai jele is lehet a nyugtalan alvás

A kutatást végző Dr. Morten Gersel Stokholm szerint az alvászavar az agy olyan részének gyulladásával jár, ahol a dopamintermelő idegsejtek is megtalálhatóak. Egy korábban végzett kutatás szerint a gyors szemmozgásos alvászavarban szenvedők közel felénél tíz éven belül Parkinson-kór vagy valamilyen más neurológiai zavar alakult ki. Egy másik vizsgálat pedig - amelyet a Minnesota Egyetem végzett el - 1986 és 2014 közötti anyagokat feldolgozva megállapította, hogy az RBD-ben szenvedők nagyjából 81-91 százalékánál kifejlődik a degeneratív agyi elváltozás az élete során.

A Parkinson-kór olyan neurodegeneratív betegség, amely az agy mozgásirányító idegsejtjeit pusztítja. Noha léteznek gyógyszerek, amelyek képesek csökkenteni a neuronok pusztulásának hatásait, a sejtek elhalását nem tudják megakadályozni. Világszerte körülbelül 10 millió embert érint a betegség, a várható élettartam kitolódása miatt pedig ez a szám tovább nőhet a jövőben.

Forrás: Daily Mail Online

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra