Leállítható lehet a Parkinson-kór

Lehetséges, hogy a Parkinson-kór előrehaladását egy 2-es típusú cukorbetegségnél alkalmazott gyógyszerrel leállíthatjuk - mutatják egy klinikai vizsgálat tapasztalatai. A jelenlegi gyógyszerek segítenek a tünetek kezelésében, de nem akadályozzák meg az agysejtek halálát. Egy 62 betegen végzett kísérlet, amelyet a Lancet folyóirat publikál, arra utal, hogy mégis van megfelelő gyógyszer.

Az University College London (UCL) kutatócsapata ugyan izgatott az eredmények miatt, de óvatosságra int, hiszen nem tisztázottak a hosszú távú előnyök, és a gyógyszer több vizsgálatot kíván. "Kétségtelen, hogy a legfontosabb kielégítetlen igény a Parkinson-kór esetében egy olyan gyógyszer, amely lelassítja a betegség progresszióját" - mondta a BBC-nek Tom Foltynie, a projekt kutatója.

Parkinson
A Parkinson-kór eddig megállíthatatlan volt. De most van egy szer...

A Parkinson-kórban az agy fokozatosan károsodik, és a dopamin hormontermelő sejtek elpusztulnak. Ez remegéshez, nehéz mozgáshoz és végül memóriaproblémákhoz vezet. A terápiák segítik a tünetek kezelését a dopaminszintek növelésével, de az agysejtek halála folytatódik, és a betegség rosszabbodik. Nincs olyan gyógyszer, amely megállítaná ezt a folyamatot.

A kísérlet során a betegek fele az exenatide nevű, a cukorbetegség kezelésére használt gyógyszert kapta, a többiek pedig placebót. A betegek egyébként a szokásos gyógyszereiknél maradtak. A várakozásoknak megfelelően azok, akik a szokásos gyógyszeres kezelésüket kapták, 48 hét után visszaesést mutattak. Az exenatide-t szedők azonban stabilak maradtak. És három hónappal azután is, hogy a kísérleti kezelés abbahagyták a korábban exenatide-t szedők még mindig jobban voltak.

Foltynie professzor elmondta, hogy ez az első klinikai vizsgálat a Parkinson-kórban szenvedő tényleges betegeknél, ahol ilyen (megállító) hatást tapasztaltak. Szerinte az exenatide nem csak a tüneteket tünteti el, hanem valami mást is tesz az alapbetegséggel. A hurráhangulattól azonban óvott, mert még meg kell ismételniük az eredményeiket.

Az agy két legrejtélyesebb régiójának is kiderült a titka. A Gladstone Intézet kutatásai ugyanis felfedtek egy speciális idegi áramkört, amely a járásért felelős, és megállapították, hogy a Parkinson-kór esetében az áramkör bemenete megszakad. Ez az oka, hogy a járás a legnagyobb kihívássá válik a Parkinson-kóros emberek számára. Részletek!

Továbbá szükség van arra is, hogy hosszabb távú kísérletben is kipróbálják a gyógyszert. Egy hatékony gyógyszernek évekig vissza kell tartania a betegséget annak érdekében, hogy jelentős előnnyel járjon a betegek számára. A Parkinson-kór lassan halad előre, de a különbség ebben a 60 hetes kísérletben is egyértelműen megjelent a hatása a napi életre - mondják a kutatók. A kísérletben alkalmazott gyógyszer segít a cukorbetegek vércukorszintjének szabályozásában oly módon, hogy a GLP-1 nevű hormonszenzorra hat. Ezek az érzékelők megtalálhatók az agysejtekben is. Úgy vélik, hogy a gyógyszer hatására a sejteket hatékonyabban működnek vagy segítséget kapnak a túléléshez.

Forrás: BBC

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra