A legújabb felfedezések szerint mély agyi stimulációval lehet számukra segítséget nyújtani: az autóvezetés során is.
A mély agyi stimulációról
A mély agyi stimuláció (deep brain stimulation - DBS) nevű terápiát Parkinson-kórban és más neurológiai rendellenességekben szenvedő betegek kezelésében használják. A kezelés során elektródákat csatlakoztatnak a beteg agyának bizonyos területeihez. Az elektródák elektromos impulzusokat adnak le, amelyek szabályozni tudják a rendellenes agyi impulzusokat, valamint kontrollálják az agyban lévő sejteket és vegyületeket.
A DBS és a Parkinson-kór
A Hamburg-Eppendorf Carsten Egyetemi Orvosi Központ kutatói 23 olyan Parkinson-kóros beteget vizsgáltak, akik átestek a kezelésen, 21 olyan Parkinson-kórost, akik nem részesültek DBS-ben, és 21 egészséges embert. Mindegyik alany korábban hetente legalább egyszer több mint 30 percet vezetett autót.
A mély agyi stimuláción átesett személyeknek háromszor el kellett végezniük egy autóvezetési szimulációs tesztet. Az első alatt elektródákat helyeztek rájuk, a második alkalommal nem voltak rajtuk elektródák, harmadszor pedig nem volt rajtuk elektróda, de bevették a levodopa Parkinson-kór elleni gyógyszert.
A vezetési szimulációs teszt végén a kutatók összehasonlították a csoportok vezetési hibáit. A Neurology szaklapban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a mély agyi stimuláción át nem esett Parkinson-kóros betegek teljesítettek a legrosszabbul a vezetési teszten minden kategóriában az egészséges alanyokkal összehasonlítva.
A mély agyi stimuláción átesett Parkinson-kóros betegek azonban semmivel sem teljesítettek rosszabbul, mint az egészséges alanyok, sőt az "enyhe hibák" kategóriájában még jobban is teljesítettek náluk.