Parkinson-kór és autóvezetés: nem lehetetlen!

Hazánkban 20 ezerre becsülik a Parkinson-kóros betegek számát, az Egyesült Államokban pedig körülbelül egy millió érintett él. Nekik a leghétköznapibb feladatok elvégzése is gondot jelent, köztük is kiemelkedő az autóvezetés. Erre találtak megoldást most.

A legújabb felfedezések szerint mély agyi stimulációval lehet számukra segítséget nyújtani: az autóvezetés során is.

A mély agyi stimulációról

A mély agyi stimuláció (deep brain stimulation - DBS) nevű terápiát Parkinson-kórban és más neurológiai rendellenességekben szenvedő betegek kezelésében használják. A kezelés során elektródákat csatlakoztatnak a beteg agyának bizonyos területeihez. Az elektródák elektromos impulzusokat adnak le, amelyek szabályozni tudják a rendellenes agyi impulzusokat, valamint kontrollálják az agyban lévő sejteket és vegyületeket.

A DBS és a Parkinson-kór

A Hamburg-Eppendorf Carsten Egyetemi Orvosi Központ kutatói 23 olyan Parkinson-kóros beteget vizsgáltak, akik átestek a kezelésen, 21 olyan Parkinson-kórost, akik nem részesültek DBS-ben, és 21 egészséges embert. Mindegyik alany korábban hetente legalább egyszer több mint 30 percet vezetett autót.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mély agyi stimuláción átesett személyeknek háromszor el kellett végezniük egy autóvezetési szimulációs tesztet. Az első alatt elektródákat helyeztek rájuk, a második alkalommal nem voltak rajtuk elektródák, harmadszor pedig nem volt rajtuk elektróda, de bevették a levodopa Parkinson-kór elleni gyógyszert.

A vezetési szimulációs teszt végén a kutatók összehasonlították a csoportok vezetési hibáit. A Neurology szaklapban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a mély agyi stimuláción át nem esett Parkinson-kóros betegek teljesítettek a legrosszabbul a vezetési teszten minden kategóriában az egészséges alanyokkal összehasonlítva.

A mély agyi stimuláción átesett Parkinson-kóros betegek azonban semmivel sem teljesítettek rosszabbul, mint az egészséges alanyok, sőt az "enyhe hibák" kategóriájában még jobban is teljesítettek náluk.

Milyen típusú változásokra lehet szükség egy Parkinson-kóros, vezető beteg életében? Érdemes olyan olyan autóra váltani, amely könnyebben kezelhető és akár mozgáskorlátozott betegek részére tervezték őket eredetileg. Az "extrák" között jó, ha van automata sebességváltó, szervokormány, elektromosan működtethető berendezések, kormányzást, lassítást és gyorsítást egyszerűbbé tevő eszközök.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.