Kínos női tünetek, amire oda kell figyelni

Számos olyan dolgot tapasztalhatunk nőként, aminek nem tudjuk az okát és a megoldásában is bizonytanok vagyunk. Miért fáj a szex? És a vizelés? Miért zsibbadunk ott lent? Az alábbiakban ezekre keressük a választ.

Fájdalmas közösülés

Dyspareuniaként is ismeretes az a jelenség, amikor a szex fájdalommal jár. A felületi dyspareunia akkor jelentkezik, amikor a vagina túl száraz vagy gyulladt (többnyire valamilyen fertőzés miatt). Ilyenkor a síkosítás, illetve az előjáték sokat segíthet. Ha a fájdalmas közösüléshez alhasi vagy medencetájéki fájdalom is társul, azt endometriózis vagy jóindulatú méhdaganat is okozhatja. Bármelyiket tapasztaljuk a kettő közül, keressük fel a nőgyógyászunkat.

A női test legféltettebb titkai - nem csak nőknek A női nemi szervek ismerete alapvető. Tanuljuk iskolában, szóba kerül nőgyógyásznál, mégsem vagyunk teljesen tisztában felépítésünkkel és működésünkkel. Néha szívesen kérdeznénk, de kínos! Kattintson!

A fájdalmas közösülés hátterében az úgynevezett vaginizmus is állhat, ami a gát és a hüvely izmainak görcsös állapota: ez nemcsak a hímvessző behatolását, hanem a nőgyógyászati vizsgálatot, illetve a tamponhasználatot is megakadályozhatja. Több fajtája lehet, az elsődleges vaginizmus önálló kórképként jelentkezik, míg a másodlagos valamilyen betegséghez társul, és sokszor lelki eredetű.

Hüvelyi panaszok esetén érdemes nőgyógyászhoz fordulni
Hüvelyi panaszok esetén érdemes nőgyógyászhoz fordulni. Fotó: iStock

Hüvelyszárazság

Számos oka lehet annak, ha a vaginát száraznak érezzük : a túl gyakori intenzív tisztítás legalább annyira okozhatja, mint a terhesség utáni ösztrogénszint-csökkenés, a progeszterontartalmú gyógyszerek, illetve az antihisztaminok és az antidepresszánsok szedése is - de egyes fogamzásgátlók mellékhatásaként is jelentkezhet. Mindemellett, minél idősebbek vagyunk, és minél jobban közelítünk a klimax felé, annál nagyobb az esélye a hüvelyszárazságnak, amit számos recept nélkül kapható készítménnyel lehet orvosolni - aggodalomra tehát semmi ok!

Viszketés

A viszketés leggyakoribb oka a candida-fertőzés , amelyet hüvelyi folyás is kísér. Jóllehet vény nélkül is beszerezhetünk gombaellenes készítményt, mégis érdemes felkeresni az orvost, hogy egyértelműsítse, tényleg ez okozza-e problémáinkat vagy valami más áll a háttérben.

Érdemes tudnunk: a vagina mikroflóráját könnyen felboríthatjuk, ha a szokásostól eltérő kozmetikai terméket használunk, ha túlszárítjuk magunkat vagy akár azzal is, ha tusolunk - mindez bőrgyulladáshoz vezethet, amelynek egyik egyértelmű jelzése a viszketés. Okozhatja ekcéma vagy a lichen sclerosus nevű idült bőrbetegség is, amelyet a bőr sorvadása és fehér plakkok jelenléte jellemez. Enyhíthetjük a viszketést, ha pamut alsóneműt hordunk, mellőzzük a szűk ruhákat, kevesebb forró fürdőt veszünk, illetve ha hipoallergén tusfürdőt használunk.

Fájdalmas vizelés A fájdalmas vizeletürítés leggyakoribb oka a húgyúti fertőzés. Mivel a nők húgycsöve rövid, a baktériumok könnyen eljutnak a hólyagig. Az enyhébb bakteriális fertőzések tüneteit többféle gyógynövénnyel is csillapíthatjuk.

Zsibbadás

A kerékpározás elterjedésével egyre gyakoribb panasz az altáji zsibbadás - a nyeregben eltöltött hosszabb idő ugyanis így hat az idegekre és a bőrfelületre. Ez természetesen később mérséklődik, majd elmúlik, de könnyen elkerülhetjük oly módon is, ha párnázott nadrágot hordunk, illetve kényelmesebb nyerget választunk magunknak.

Forrás: DailyMail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra