Menstruációs ciklus: mi zavarja össze?

Ideális esetben a menstruáció óraműpontosságú, mindig akkor jön meg, amikor várjuk. A valóság azonban sokszor más, és ennek ráadásul számos oka lehet.

Mitől szabálytalan a menstruációs ciklus?

A női ciklus átlagosan 28 nap hosszú, vagyis ennyi idő telik el két menstruáció első napja között. Azonban mindenkinél másmilyen hosszúak a ciklusok, és a szakemberek szerint a 24 és 32 nap közötti ciklus is teljesen normálisnak számít. Ha ennél rövidebb vagy hosszabb ideig tart a ciklus , mindenképpen keressünk fel egy nőgyógyászt.

Menstruációs vér: mi kóros, mi normális? A menstruációs vér igen változatos színű, állagú, sőt szagú is lehet, de a legtöbb nő túlságosan kínosnak tartja megkérdezni, hogy amit tapasztal, vajon normális vagy kóros-e. Pedig a távozó vér sok mindent elárulhat az egészségünkről! Kattintson! Nemcsak a túl rövid vagy éppen túl hosszú ciklus jelenthet problémát, hanem az is, ha valakinek nagyon szabálytalanul jön meg a menstruációja, vagyis az egyik hónapban 25, míg a másikban 35 napra. Ez mindenképpen problémát jelez, amelynek érdemes utána járni.

A PCOS a leggyakoribb ok?

A legtöbbször várandósság (és esetleg nagyon korai vetélés) vagy valamilyen hormonális probléma, pédául PCOS miatt zavarodik össze a ciklus , de egyéb okai is lehetnek ennek. Lássuk ezeket!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A menstruációs ciklus zavarainak több oka is lehet, menstruáció menstruációs ciklus menstruációs zavarok szabálytalan ciklus ösztrogén ösztrogénszint
A menstruációs ciklus zavarainak több oka is lehet

A túl kimerítő edzés és az alacsony testzsírszázalék miatt könnyen kimaradozhat, szabálytalanná válhat, vagy akár teljesen el is maradhat a menstruáció . Ez előfordulhat a versenysportolóknál vagy éppen az étkezési zavarokkal küzdőknél.

Rendszertelen menstruációt a PCOS is okozhat. Milyen tünetek jellemzik még ezt a betegséget?

A betegségnek nincsenek mindenkire egyformán jellemző tünetei. Ráadásul minden életszakaszban más és más probléma formájában hívja fel magára a figyelmet:

  • túlsúly
  • aknés bőr - a háton, állon, vállon
  • szőrösödés
  • hajhullás, férfias típusú hajritkulás
  • rendszertelen menzesz
  • magas vérnyomás
  • meddőség (az ovuláció elmaradása miatt), teherbeesési nehézségek
  • sorozatos vetélések
  • terhességi diabétesz
  • inzulinrezisztencia
  • ritkán hasi görcsök
  • sok kis ciszta, megnagyobbodott petefészek
  • Ha többet szeretne megtudni erről a betegségről, kattintson !

    Leáll a peteérés és a menzesz?

    A két tényező kombinációja ugyanis hatalmas terhet ró a szervezetre, melynek hatására az agy - mivel úgy érzékeli, hogy ez az időszak egyáltalán nem alkalmas a gyermekvállalásra - leállítja a peteéréshez, így a menstruációhoz szükséges hormonok termelődését. Egy kutatás szerint a sokat sportoló nők felénél jelentkeznek menstruációs zavarok .

    A normális tartományon kívül eső testsúly is menstruációs problémákat okozhat. A túlsúly hatására megnövekszik a szervezetben az ösztrogén szintje, elmaradhat a peteérés, és a menstruáció nemcsak szabálytalan, de hosszan tartó és erős vérzéssel is együtt háró lehet. Az alacsony testsúly éppen ellenkezően hat: a szervezetben lecsökken az ösztrogén szintje, így a méhnyálkahártya nem tud megvastagodni, majd a várt menstruáció során leválni.

    Ezeknek a problémáknak ráadásul hosszú távon is káros hatásai lehetnek, az ösztrogénszint nagyban befolyásolja például a nőgyógyászati daganatok kialakulásának esélyét.

    A túlsúly hatására megnövekszik a szervezetben az ösztrogén szintje, elmaradhat a peteérés, menstruáció menstruációs ciklus menstruációs zavarok szabálytalan ciklus ösztrogén ösztrogénszint
    A túlsúly hatására elmaradhat a peteérés?

    Minden olyan gyógyszer, mely valamilyen hormont vagy ahhoz hasonló anyagot tartalmaz, összezavarhatja a menstruációs ciklust . A hormonok ugyanis nem "különállóan" hatnak, hanem egy igen érzékeny rendszer szerint működnek, melyben a legkisebb változás is komoly tüneteket okozhat.

    A tablettát szedőknél nincs valódi menstruáció?

    Ezek közé a gyógyszerek közé tartoznak például a pajzsmirigyproblémákra felírtak, a szteroidok, de az antipszichotikumok egy része is. Természetesen, a fogamzásgátló tablettáknak is lehet ilyen hatása, annak ellenére, hogy a tablettát szedőknél nem valódi menstruáció van, csak arra emlékeztető vérzés.

    Súlyos panaszokat okozhat az is, ha olyan környezetben dolgozunk, melyben sok a vegyi anyag, pontosabban a gyomirtó. Sok gyomirtó ugyanis megzavarja a hormonrendszer működését és felborítja a menstruációs ciklust. A szakemberek szerint a mezőgazdaságban dolgozó nőknél akár kétszeres is lehet az esélye annak, hogy szabálytalan lesz vagy teljesen meg is szűnik a menstruációjuk .

    Számos tanulmány született már arról, hogy milyen káros egészségügyi hatásai lehetnek az alváshiánynak és az alvászavaroknak . A menstruációs ciklus szabálytalanná válása, a kimaradozó menstruáció is ezek közé tartozik - többek között azért, mert az alvásért felelős hormonnak, a melatoninnak a szaporodószervekre is hatása van. Veszélyben vannak azok, akik több műszakban dolgoznak, akik sokat éjszakáznak, de azok is, akik gyakran utaznak messzire (több időzónát átugorva).

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Nincs front
    Maximum: +4 °C
    Minimum: +0 °C

    Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra