A Daily Mail brit napilap szerint az ectogenezis nevű technológiát 2001 óta fejlesztik, miután korábbi kísérletek igazolták, hogy egérembriók esetében lehetséges a testen kívüli terhesség, úgynevezett "méhlepény-gépekhez" kapcsolt anyaméhek segítségével.
A módszer támogatói szerint a technológia csökkentené a halvaszületések számát , mivel a magzatokat pontosabb megfigyelés segítségével lehetne gondozni, ráadásul az anya egészségét sem veszélyeztetnék az esetleges komplikációk.
Az ellenzők szerint ez megszüntetné a szoros kapcsolatot anyák és gyerekeik között. A mesterséges anyaméhekben növekvő magzatokat külső forrásból kell tápanyagokkal és oxigénnel ellátni. Emellett külön erre a célra létrehozott, aminosavakat tartalmazó zsákocskákra is szükség van a salakanyagok eltávolítására.
A méhlepény-gépekhez kapcsolódó szenzorok számos élettani adatot figyelnek a magzat súlyától, szívverésén át az általános fejlettségi szintjéig. A módszer azoknál a nőknél is működhet, akik betegség vagy baleset miatt nem tudnának kihordani egy gyereket, emellett a meleg párok számára is további lehetőségeket kínál, mivel így nem lenne szükség béranyára sem.
A magyar származású, amerikai István Zoltán a Motherboard-nak nyilatkozva azt mondta, arra számít, hogy a technológia 20 éven belül használható lesz és körülbelül egy további évtized múlva már széles körben is elérhetővé válik. A szakember szerint a működéshez szükséges technika java része már létezik, azonban a jogi és etikai kérdések miatt az emberi tesztekre még várni kell.
István szerint a módszer bizonyára sok ember tiltakozását kiváltja majd, de érdemes arra gondolni, hogy a mesterséges anyaméh segítségével az abortuszok száma is csökkenhetne, ugyanis a nem kívánt terhességekből származó magzatokat ilyen eszközök segítségével meg lehet menteni, hogy örökbefogadás útján találjanak nekik családot.