Szenzációs magyar orvosi eszköz gyermekteleneknek

Egy magyar orvosi eszköz 20 százalékkal is megemelheti a mesterséges megtermékenyítés hatékonyságát. A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának projektje 2 milliárd forintos uniós támogatást kapott.

Egyre többen szorulnak ma az egész világon mesterséges megtermékenyítésre, csak Európában körülbelül 600 ezren minden évben. Csakhogy a beavatkozások hatékonysága elkeserítően rossz. Az eljáráson átesett nők csupán 30 százalékának születik gyermeke. És a szakemberek nem igen tudják, hogy miért. Erről Kovács L. Gábor, a Szentágothai János Kutatóközpont elnöke beszélt az InfoRádiónak.

Négy-öt vagy hat petesejt is megtermékenyül, de ma a szülészeti szakmának az a leírt szabálya, hogy ezek közül egyetlen egyet (de a legjobbat) ültessünk be az ikerterhesség elkerülése érdekében. Ám senki sem tudja, hogy melyik a legjobb – mutatott rá a szakember.

Egy magyar orvosi eszköz 20 százalékkal is megemelheti a mesterséges megtermékenyítés hatékonyságát

Négy évvel ezelőtt arra vállalkoztak, hogy elindítanak egy teljesen új kutatási irányt. Azt a folyadékcseppet, amelyben az embrió úszkál, miután visszaültették a megtermékenyített petesejtet az édesanyába, kérték, hogy ne dobják ki, hanem adják nekik. „Erre etikai engedélyt kaptunk. Elemzések alapján pedig találtunk újfajta összefüggéseket. Az újfajta kémiai mérések segítségével a 30 százalékos teherbeesési arányt körülbelül 50 százalékosra lehetne növelni.” – mondta el fel Kovács L. Gábor.

A Bódis József professzor vezetésével folytatott eddigi kutatás eredményeit a gyakorlatban egy szülész egyáltalán nem tudja használni, mert ehhez olyan drága mérőműszerek és összetett kémiai-biológiai-orvosi-mérnöki tudást szükséges, ami egy szülészeten egyszerűen nincs meg.

Az in vitro megtermékenyítés (IVF), egy magas szinten kidolgozott technika, amely hozzásegíti a terméketlen párokat a terhesség eléréséhez. Mit csinálnak a szakemberek a gyermekáldás érdekében? Részletek!

„A következő három esztendőben egy egész nagy csapattal ebből a nagyon bonyolult mérőrendszerből egy mikrochipet készítünk, amelyet a szülészeteken egyszerűen lehet majd alkalmazni. Ide azonban a chiptechnológia, a nanokémia, a mikroelektronika, az orvostudomány és a kémia eredményeit össze kell rakni. Erre kaptunk a kormánytól három éves periódusra 2 milliárd forintot” – vázolta a feladatukat a projekt szakmai vezetője.

A projektben részt vesznek a Szegedi Egyetemről, a Semmelweis Egyetemről, a Műegyetemről, az MTA Anyagtudományi Intézetéből, valamint a 77 Elektronika Kft.-től is szakemberek. A kutatócsoport vállalta, hogy három év alatt három prototípus-eszközt hoz létre, amelyek alkalmasak szülészeti laboratóriumokban való klinikai kipróbálásra.

Forrás: InfoRádió

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra