A pánikbetegség okai

A pánikbetegség rohamokban visszatérő rosszulléttel jár, gyakorisága és intenzitása egyénfüggő. A pontos oka nem ismert, de egyes biológiai folyamatok és lelki gondok is állhatnak mögötte.

A pánikroham hirtelen érkező szorongással jár, melynek látszólag semmiféle külső kiváltó oka nincsen. Hogyha ezek a rohamok állandó jelleggel megismétlődnek, és a páciens folyamatosan annak kiújulástól retteg, pánikbetegségről beszélhetünk. Egyértelműen meghatározható oka a betegségnek nem ismert, illetve egyénenként változó a gyakorisága és intenzitása. Kialakulásával kapcsolatban több elmélet is született.

Létezik egy biológiai elmélet, amely a betegség tüneteit a noradrenalin nevű neurotranszmitterrel hozták összefüggésbe. Ezek olyan agyi vegyületek, amelyek az idegsejtek között szállítanak információkat, aktivitásuk pedig a pánik tüneteit váltja ki a betegben. Bizonyos genetikai tényezőket is összefüggésbe hoztak a pánikbetegséggel, egyértelműen azonban nem sikerült ezidáig bizonyítani a kapcsolatot.

A pánikroham hirtelen érkező szorongással jár, melynek látszólag semmiféle külső oka nincsen

A pánikroham hirtelen érkező szorongással jár, melynek látszólag semmiféle külső oka nincsen

A pszichológiai megközelítés szerint ugyanakkor a betegség előfordulása és intenzitása ahhoz köthető, hogy a beteg hogyan ítéli meg a testében zajló folyamatokat. A tünetek gyakran a szívinfarktushoz, vagy egyéb életveszélyes állapotokhoz hasonlítanak, a rohamokat pedig tartós szorongás kíséri. A beteg ilyenkor csak arra tud gondolni, hogy a következő roham hamarosan ismét lecsap rá, bebeszéli magának a tüneteket, az aggodalmaskodásról pedig józan érvekkel sem lehet lebeszélni. Ez elősegíti az újabb rohamok kialakulását, így a szorongásukkal tulajdonképpen az ismétlődő rohamok ördögi körébe keverednek.

A pánikroham - mint a neve is mutatja - "páni" félelmet takar. A tünetek változatosak lehetnek, az alábbi cikkünkben összegyűjtöttük a leggyakrabban jelentkezőket.

A szociális támasz hiánya, rossz stresszkezelési technikák, illetve a szülők túlságosan féltő magatartása is hozzájárulhat a betegség kialakulásához. A túlzott szorongásérzet egyfajta hipochonder szemléletet kölcsönöz a páciensnek, aki az enyhébb tünetek mögött is súlyos panaszokat vél látni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Csökken a felhőzet, a záporok mindenhol megszűnnek, hajnalra a legtöbb helyen kiderül az ég. A legtöbb helyen gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 3 és 9 fok között valószínű, de az északi fagyzugokban több fokkal hidegebb is lehet. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Jász-Nagykun-Szolnok
Legrosszabbul:
Borsod-Abaúj-Zemplén
Kezdjük újra