Az iskolában rosszul viselkedő serdülőknek több problémájuk lesz felnőttként - derült ki negyven évig tartó brit tanulmányból.
A problémák az élet minden területén jelentkezhetnek a mentális egészségtől az otthoni és személyes kapcsolatokon át a gazdasági nehézségekig. A 9-15 éves iskolások nagyjából 7 százalékát érintik komoly magatartászavarok. Az arány az elmúlt 30 évben növekedett. Korábbi kutatásokból ismert, hogy a súlyos viselkedési problémákkal küszködők jelentős terhet rónak a társadalomra a bűnözés, valamint az oktatásbeli, egészségügyi és jóléti plusz szükségleteik miatt - olvasható a bmj.com-on.
Ian Colman, az Albertai Egyetem Népegészségügyi Intézetének adjunktusa, valamint az Albertai Örökség Alapítvány az Orvosi Kutatásokért kutatója munkatársaival közösen a fiatalkori enyhe-súlyos viselkedészavarok hatását vizsgálta a felnőttkori egészségügyi és szociális problémák kialakulására. Eredményeik 3500 résztvevő 40 évre visszamenő adatainak elemzésén alapulnak. A vizsgálati személyek 1946-os születésű britek, akik az Orvosi Kutatótanács Egészségügyi és Fejlődéstani Felmérésében vettek részt. A vizsgálat kezdetén 13-15 évesek voltak, és körülbelül negyedüknél állapítottak meg enyhe magatartászavart. A résztvevőket tanáraik értékelése alapján osztották súlyos és enyhe viselkedészavarokkal küszködő, illetve problémamentes csoportokra. Az utánkövetés a fiatalok 36-53 éves koráig tartott, amikor felmérték mentális egészségi állapotukat, valamint társadalmi és gazdasági helyzetüket.
Az eredmények megdöbbentően új információkat nyújtanak az enyhébb magatartászavarok társadalmi hatásaival kapcsolatban. Kiderült ugyanis, hogy a viselkedészavaros fiatalok nagyobb eséllyel maradtak ki az iskolából képesítés nélkül, és később számos súlyos problémával - depresszió, szorongás, válás, tinédzserkori terhesség, anyagi nehézségek - kellett szembenézniük, melyek egész felnőtt életüket végigkísérték. Az eredmények a felnőttkori kilátásokat befolyásoló tényezők - a nem, az apa társadalmi helyzete, a serdülőkori depresszió és szorongás, illetve kognitív képesség - figyelembe vételekor sem változtak. Meglepő módon és mások eredményeivel ellentétben az iskolában rosszul viselkedők körében sem voltak gyakoribbak a későbbi alkoholproblémák. Colmanék megállapították: "Figyelembe véve a társadalomra nehezedő hosszú távú kiadásokat, valamint az egyént érintő nehézségeket, eredményeink népegészségügyi súlya jelentős."