A sebgyógyulást így gyorsítsuk fel

A megfelelő sebkezelés nemcsak támogatja, hanem fel is gyorsítja a gyógyulási folyamatot, amelyet sérülés estén a szervezet automatikusan beindít. Ezáltal a bőr regenerálódása maradéktalanná válhat.

A sebek kezelésével kapcsolatos ismeretek rendkívüli mértékben fejlődtek az utóbbi időben: ma már léteznek olyan fertőtlenítők, sebkezelők , valamint kötözőszerek, amelyek nemcsak védik a sebeket a további külső behatásoktól, hanem kedvezően hatnak a gyógyulás folyamatára, azaz elősegítik a sérülések gyors regenerálódását. A megfelelő sebkezeléssel a szövethiány pótlását és a hámszövet regenerációját célzó öngyógyító mechanizmus után esztétikailag problémát okozó hegek sem maradnak hátra az adott területen.

Bármikor előfordulhat, hogy kisebb sérülés ér minket: egy szúrás, egy vágás, amellyel nem tudjuk, hogy mit kezdjünk. De nem szabad elhanyagolni a kicsinek tűnő sebeket sem, mert a nem fertőtlenített sérüléseknek komolyabb következményei lehetnek. A fertőtlenítőkről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Mit tegyünk, ha megsérültünk?

Sérülések után mindig be kell tartani az alapvető kritériumokat: ilyen a fertőtlenítés, az érzéstelenítés, a steril környezet, a felülfertőződés elkerülése, a nyugalomba helyezés. A seb szabad levegőn tartása vagy a hagyományos sebtapaszok és kötszerek alkalmazása általában var kialakulását eredményezi, amely hegekké fejlődhet. A száraz sebkezelés eredményeként ugyanis a seb felszíne gyorsan kiszárad. Ha pedig a sejtek kiszáradnak és elhalnak, akkor ez erős varasodással jár, ami akadályozza a gyógyulást: a hámosodás megszűnik, a seb nehezebben, szemel látható esztétikai következményekkel záródik be.

A megfelelő sebkezelés gyorsítja a gyógyulási folyamatot
A megfelelő sebkezelés gyorsítja a gyógyulási folyamatot.

Mikor marad nyoma?

Minél nagyobb a sérülés, és minél tovább tart a gyógyulás folyamata, annál valószínűbb, hogy a seb maradandó nyomot hagy maga után. Ha a sebesülés kiterjedése nagy, területe gyulladt, valamint állandóan feszül, szinte biztos, hogy feltűnő hegesedés marad hátra.

Nedves sebkezelés

Sérülés esetén legjobb, ha a sebkezelés nem csak a sérülés fertőtlenítéséből áll. Használjunk olyan sebkezelő készítményt, ami elősegíti a sebgyógyulást is, valamint nem tartalmaz jódot, így elkerüljük az esetleges allergiás reakciót.

Míg a sejtek nem élnek, ha kiszáradnak, addig nedves környezetben rendkívül jól fejlődnek, és nincsenek kitéve a kötéscsere okozta kellemetlenségeknek. A nedves sebkezelés a szervezet öngyógyító folyamatait támogatva biztosítja a sejtek élet- és funkcióképességét. Ezáltal a modern, nedves sebkezelők nemcsak elősegítik, hanem kifejezetten gyorsítják a seb gyógyulását . Csökkentik a fájdalmat, aktiválják az élettelen szövetek eltávolításban nagy szerepet játszó proteáz enzimet, a növekedési faktorokat, továbbá jobb oxigén- és tápanyagellátást biztosítanak. Alkalmazásuk ráadásul rendkívül egyszerű: a betegek otthon is alkalmazni tudják.

Mindazonáltal az eredményt befolyásolja a sérült általános egészségi állapota, fennálló esetleges betegsége, valamint a seb típusa is. Az úgynevezett immunmoduláns tápanyagok (arginin, glutamin, omega-3-zsírsavak), nyomelemek (cink, réz) és vitaminok (C-, A-, E-, D-, K-vitamin) elősegítik a sebgyógyulást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra