Féljünk az olcsóbb rákgyógyszerektől?

A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság véleménye szerint orvosszakmai érvekkel nem védhető az onkológiai terápiák tervezett egységesítése. A Magyar Onkológusok Társaságának elnöke szerint azonban úgy tűnik, lehet jogosultsága a döntésnek.

Eltérő vélemények a rákgyógyszerek körül

Dr. Pajkos Gábor, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) elnöke korábban azt nyilatkozta , hogy a daganatellenes gyógyszerek alkalmazásának novembertől tervezett korlátozása visszalépést jelent az onkológiában. Így reagált a tervezetre, amely értelmében ezentúl több betegségtípusban is csak a legolcsóbban beszerezhető innovatív gyógyszerrel lehetne megkezdeni a rákbetegek kezelését.

Kiderült, ki kap olcsóbb rákgyógyszert Csak új pácienseknél, elsőként választható készítmények esetében, de nem minden tételesen finanszírozott betegségnél lesz kötelező a legolcsóbb gyógyszerrel kezdeni a terápiát. Hogy végül ki kap olcsóbb rákgyógyszert , kiderül korábbi cikkünkből.

Dagad a botrány a rákgyógyszerek körül
Úgy tűnik, nincs egyetértés

Lehet létjogosultsága a változtatásnak

A Magyar Onkológusok Társaságának (MOT) elnöke szerint azonban lehet jogosultsága a daganatellenes gyógyszerek versenyeztetési eljárásának, és ez támogatható, ha azonos indikációjú esetben alkalmazott, nagyon hasonló hatásmechanizmusú és azonos hatékonyságú termékekről van szó.

Mangel László azzal kapcsolatban nyilatkozott az MTI-nek, hogy az úgynevezett tételes elszámolású innovatív gyógyszerek között a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) árversenyt hirdetett meg, amelynek értelmében november 1-jétől egyes betegcsoportokban csak egyetlen innovatív gyógyszer marad mint javasolt terápia.

Mi változna ezután? A NEAK korábbi közlése szerint az első eljárásban minden egyes hatóanyagot (35 gyógyszert) külön-külön szerznek be, hogy a betegeknek, akiknek kezelése már megkezdődött az egyik gyógyszerrel, biztosítsák a készítményt. A másik eljárásban, új kezelés megkezdésekor, amikor nem lehet különbséget tenni, hogy melyik gyógyszerrel érhető el jobb eredmény, a kezelőorvosnak az alacsonyabb árfekvésű készítménnyel javasolt a kezelést megkezdenie.

Mangel László úgy véli, ha ezzel a közbeszerzési eljárással el lehet érni, hogy hosszú távon újabb és újabb daganatellenes gyógyszereket fogadhat be az egészségbiztosító, akkor pozitív hozadéka meghaladja az esetleges szakmai dilemmákat.

A Pécsi Tudományegyetem Onkoterápiás Intézetének igazgatója hozzátette, hogy az onkológiában folyamatosan jelennek meg innovatív készítmények, amelyek jellegüknél fogva nagy értékű gyógyszerek, és bizonyos betegségekben nagyon jó hatásfokkal felhasználhatóak. Hogy az egészségbiztosító újabb és újabb készítményeket tudjon befogadni a támogatásba, és így elérhetővé tegyék a betegek számára, segíthet ez az egészségközgazdasági szemlélet - tette hozzá.

Az orvos-beteg viszonyra is rámehet a bizonytalanság Az elnök hozzáfűzte, az elmúlt napokban komoly indulatokat korbácsolt fel a NEAK új közbeszerzési eljárása, azonban véleménye szerint azonban egy ilyen helyzetben konszenzust kell teremteni, hiszen egy ilyen polémia nagyban kihat a bizalmi kapcsolatra, amely orvos és beteg között fennáll. Ha meginog a bizalmi kapcsolat, akkor ez nagyban befolyásolja a gyógyulás esélyét.

A MOT elnöke szerint a döntés pozitív hatása jóval magasabb lehet, "mint az esetleges félnivaló". Kiemelte, hogy Magyarország nincs rossz helyzetben a közép-európai országok között a daganatellenes szerek elérhetőségében, és ha az indikáció, a gyógyszerhatás-mechanizmus és a hatás is azonos, akkor ez a verseny sem a szakma, sem a betegek számára nem lehet hátrányos.

Az új közbeszerzési eljárással kapcsolatban az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete és a daganatos betegek által alapított Gyógyulj Velünk Egyesület is jelezte aggályait. A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) szerint pedig orvosszakmai érvekkel nem védhető az onkológiai terápiák tervezett egységesítése. Erről itt írtunk korábban .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra