Hatékonyabb diagnosztika a korai Alzheimernél

Alzheimer-kórEgy újfajta agyi képalkotó eljárás hatékonyabban mutatja ki az Alzheimer-kór kialakulásával összefüggő korai változásokat - derül ki a Neurology online kiadásában szerdán közzétett kutatásból.

A diffúziós tenzor képalkotás (DTI) elnevezésű eljárás nagymértékben előmozdíthatja a korai diagnózist és ezáltal a hatékonyabb kezelést is.

"Mivel egyre hatékonyabb gyógyszerek állnak rendelkezésünkre az Alzheimer-kór kezelésére, nagyon fontos, hogy a lehető legkorábban és legpontosabban azonosítsuk a betegség magas kockázati csoportjába tartozó személyeket, hogy a leghatékonyabb kezelést lehessen nyújtani számukra" - nyilatkozta Norbert Schuff, a Kaliforniai Egyetem kutatója, a tanulmányhoz tartozó vezércikk szerzője.

A DTI-MRI, amely a hagyományos MRI-nél érzékenyebben mutatja ki az agyi kémia változásait, az agyterületeket összekötő rostok feltérképezését teszi lehetővé. A kutatók 67 húsz és nyolcvan év közötti egészséges személyt vizsgáltak Rómában.

MRI"Eredményeink azt mutatják, hogy ez a fajta agyi képalkotó eljárás hatékonyabban méri, milyen egészséges az agy olyan emberekben, akik emlékezetvesztést tapasztalnak. Ez akkor segíthet az orvosoknak, amikor a normál öregedés és az Alzheimer-kórhoz hasonló betegségeket próbálják megkülönböztetni" - nyilatkozta római Tor Vergata Egyetem kutatója, Giovanni Carlesimo, a tanulmány szerzője. "A DTI az MRI-vel együtt fontos eszköz lehet annak megértésében, hogyan és miért tapasztalják meg az emberek az emlékezet leromlását."

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte körülbelül 37 millió ember szenved demenciában, amit az esetek többségében Alzheimer-kór okoz. A népesség elöregedésével ez a szám a becslések szerint gyors növekedésnek fog indulni a következő 20 évben.

Copyright AFP [2009] / Translation Medipress

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de az Alpokalján több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti, keleti szelet több helyen kísérik erős lökések. A hőmérséklet délután 22, 27, késő este 15, 20 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.