Indokolt-e a mandulaműtét?

Életünk során majdnem mindannyian átesünk kisebb-nagyobb operációkon. Orr- és torokmanduláinktól már nagyon sokan kisgyermekként búcsút veszünk.

Ezek az apró szervek testünk immunrendszerének részei, a szájon és orron át történő fertőzésektől védik szervezetünket. Óvodás- és iskoláskorban a mandulagyulladás az egyik leggyakoribb megbetegedésnek számít.

A mandulák fontos nyirokszervek, de ha több problémát okoznak, mint amennyi hasznot hajtanak, érdemes azokat eltávolítani, mert az ismétlődő lázas állapot, a sok antibiotikum szedése, a fájdalom a szervezetet igen megviseli. A torokmandulák kivétele leggyakrabban akkor javasolt, ha gyulladásuk sokszor - legalább évente háromszor - jelentkezik, esetleg súlyosabb szövődményeket okoz, ilyenek például a mandula körüli tályogok.

A mandulák szerkezetüknél fogva alkalmasak arra, hogy bennük kórokozók hosszabb-rövidebb ideig megbújhassanak, és innen alkalmanként a véráramba kerülve más szervekben idézzenek elő megbetegedést. Ezek leggyakrabban bizonyos bőrgyógyászati, szemészeti és vesebetegségek.

Kisgyermekeknél a mandulák nagysága is veszélyes lehet, ha a megnövekedett torokmandulák miatt éjszakánként akadozik a gyermek lélegzete. Hároméves kor alatt igyekszünk elkerülni a torokmandulák eltávolítását , de minden esetben a haszon és kockázat mérlegelése dönt.

Az orrmandula túltengése az orrlégzést gátolja, ezért a gyermek gyakran náthás, hurutos, ismétlődő arcüreggyulladása , hörghurutja van. A megnagyobbodott orrmandula korlátozza a fülkürtműködést, ezért visszatérő vagy elhúzódó középfülgyulladást idézhet elő. Sok esetben vezethető vissza orrmandula megnagyobbodásra a gyermek figyelmetlensége is. Ilyenkor arról van szó, hogy a gátolt fülkürtműködés miatt a középfülben savós váladék szaporodik fel, amely nagyothallóvá teszi a gyermeket. Mindezek a panaszok indokolják az orrmandula eltávolítását. Javasoljuk a műtétet akkor is, ha az orrmandula olyan nagy, hogy miatta a beteg nem kap rendesen levegőt az orrán át és mindez a pihenésében és a fejlődésében hátráltatja.

A mandulaműtétet érdemes kisgyermekkorban elvégeztetni

Az ilyen gyermekek kénytelenek állandóan nyitva tartani a szájukat, arckifejezésük előbb-utóbb jellegzetesen átalakul. A tartós szájlégzés hátrányosan befolyásolhatja az orr, orrmelléküregek és a tüdő fejlődését. A nyitott száj miatt a nyál fertőtlenítő hatása nem érvényesül, emiatt a fogak gyakrabban romlanak. A táplálkozás is zavart szenved, mert a gyermekek a falatot szétrágás nélkül egészben nyelik le. A beszéd pedig jellegzetesen orrhang színezetű.

Az orr-és torokmandulák eltávolítását kisgyermekkorban altatásban végezzük . A legtöbb gyermek a műtétre nem is emlékszik. Osztályunkon a budapesti gyermekek mindössze egyetlen éjszakát töltenek, a vidékiek - mivel az első napokban a vérzés veszélye nagyobb - két-három napot maradnak. A műtét után a gyermekek a közösségből tíz napig hiányoznak, és ezalatt az idő alatt kímélő életmódot igényelnek, majd visszaállhat a megszokott rend.

Kórházunkban lehetőség van arra, hogy a szülő gyermekek mellett maradhasson. Anyás szobáinkba előjegyzés alapján lehet bekerülni, itt az édesanya a gyermekével töltheti az éjszakát is. A kis betegek többsége tudomásul veszi, hogy kórházba került, kevés közöttük az igazán vigasztalhatatlan gyermek. Osztályunkon jól képzett, kedves ápolónők dolgoznak, akik szeretik a gyermekeket.

Tapasztalataink azt mutatják, hogy a mandulaműtét kisgyermekkorban kevésbé megterhelő beavatkozás, mint felnőttkorban. Törekszünk rá, hogy osztályunk légköre, az itt dolgozó orvosok és nővérek odaadó munkája elősegítse az operált gyermekek mihamarabbi gyógyulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra