Megfázás: mikor menjünk orvoshoz?

Több mint 200 vírus okozhat megfázást, ezért nem meglepő, ha felnőtteknél évente több alkalommal is náthás tünetek jelentkeznek. Vajon elég otthoni praktikákat bevetni megfázás esetén, vagy javasolt inkább orvoshoz fordulni?

Mikor forduljunk orvoshoz nátha vagy megfázás esetén? A kérdésre Dr. Holpert Valéria , a Fül-orrgégeközpont orvosa válaszol.

A szövődmények megelőzése

A megfázás leggyakoribb tünetei:

  • tüsszentés, eldugult orr
  • száraz torok, torokfájás köhögés, rekedt hang
  • enyhe láz
  • enyhe fejfájás
  • Ritkábban izomfájdalom, hidegrázás, szemvörösség, gyengeség, étvágycsökkentés és extrém kimerültség is jelentkezhet.

    Néhány embernél megbetegedés esetén hiányoznak a jellegzetes náthás tünetek, míg másoknál komolyabb, akár antibiotikus kezelést is igénylő szövődmények is kialakulhatnak egy megfázást követően. "Náthából kialakulhat akár a fület és az orrmelléküregeket érintő bakteriális felülfertőződés is. A szövődmények a leggyakrabban 6 év alatti gyermekeknél, idősebbeknél, krónikus betegeknél és dohányosok körében fordulnak elő. Ahhoz, hogy ezt megelőzzük, fontos a nátha megfelelő kezelése, illetve, hogy tudjuk, mikor van szükség orvosi segítségre" - mondja a szakember.

    nátha, betegség, megfázás, őszi betegség, vírus
    Ha egy hét alatt sem javulunk, menjünk orvoshoz! Fotó: iStock

    A nátha kezelése

    Az antibiotikumok vírusok ellen hatástalanok, így nátha esetén - ha nem áll fenn bakteriális felülfertőzés miatt szövődmény - felesleges szedni. A megfázáson tehát csak tüneti kezeléssel tudunk segíteni. Fontos, hogy pihenjünk sokat és igyunk a megszokottnál több folyadékot. Jó szolgálatot tehet a torokfertőtlenítő tabletta és az orrspray , de szükség esetén fájdalomcsillapító is alkalmazható. Az orrdugulást a levegő párásításával és illóolajok belélegzésével is enyhíthetjük. A betegtájékoztatóban leírt adagolás szerint alkalmazva a forró italporok is segíthetnek. Ezeken kívül az immunrendszer támogatása is kulcsfontosságú: megelőzés céljából is hasznos a D- és C-vitamin, illetve a cink tartalmú táplálékkiegészítők szedése.

    Mikor forduljunk orvoshoz?

    A nátha általában 7-10 napig tart. Azonban van, akinél csak pár nap, másoknál pedig akár két hét is lehet a teljes gyógyulás. Ez egyénfüggő, de az életmód - például az alvásidő és a dohányzás - is befolyásolhatja. Néhány tünet akár hetekkel gyógyulás után is megmaradhat, például az elhúzódó, makacs száraz köhögés. "Orvoshoz akkor javasolt fordulni, ha a tüneteink az első pár napban nem szűnnek, hanem fokozódnak vagy újabbak jelennek meg. Ha a javulás 7-10 nap után sem észlelhető, akkor mindenképp vizsgáltassuk ki magunkat" - magyarázta a szakember.

    Meddig fertőz?

    A megfázás tünetei nem jelennek meg azonnal, a lappangási időszak akár 1-3 nap is lehet. A személy azonban már ez idő alatt is, illetve a betegség első 4-5 napjában tovább adhatja a vírust. Fontos, hogy a cseppfertőzés - köhögés, tüsszentés és orrfújás - mellett a betegség tárgyakkal is átadható, a náthát okozó vírusok ugyanis a szervezeten kívül akár néhány órán keresztül életképesek lehetnek. A kilincs, a távirányító és evőeszközök is a fertőzés forrásai lehetnek.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Élet anafilaxiával

    Olvassa el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Kettős front
    Maximum: +20 °C
    Minimum: +11 °C

    Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra