Mi a stroke?

Stroke során a nem megfelelő véráramlás az agyszövetek károsodását okozza. A későbbi bénulás elkerülése érdekében a beteget mielőbb stroke-centrumba vagy neurológiai osztályra kell juttatni.

Infarktus esetén egy adott szerv vér- és oxigénellátása a kritikus szint alá csökken, így annak szövetei bizonyos idő után elhalnak. A kifejezés hallatán a legtöbben a szívinfarktusra asszociálnak, holott ez az állapot több szervben is létrejöhet az erek szűkülete, vagy elzáródása miatt. Az agyi infarktust szélütésnek, vagy stroke-nak is nevezzük, a fejlett világban ez a harmadik leggyakoribb haláleset a daganatok és szívbetegségek után.

Súlyosságának és helyének függvényében kisebb-nagyobb mértékű bénulás kísérheti a stroke-ot
Súlyosságának és helyének függvényében kisebb-nagyobb mértékű bénulás kísérheti a stroke-ot

Az agyszövetek működésének feltétele az állandó véráramlás, hiszen ez szállítja a sejtek számára elengedhetetlen oxigént és cukrot. Akkor beszélhetünk stroke-ról, ha az agyi szövetek egy jól körülhatárolható részében lecsökken, vagy megszűnik az oxigén- és tápanyagellátás, ami miatt a terület károsodik. Ilyenkor az agyi erekben valamilyen akadály képződik, ami elzárja a vér útvonalát, kialakulhat az ér görcsös összehúzódása miatti szűkülettől, illetve vérrögtől is. Az oxigénhiány mértékétől és hosszától függ, hogy a károsodás ideiglenes, vagy maradandó.

A stroke veszélye az életkorral nő, és ugyan elsősorban a 45-50 év feletti korosztályt érinti, előfordulására bármely életkorban volt példa. Kétféle csoportját különböztetjük meg: az előbb vázolt esetet iszkémiás stroke-nak nevezzük, ilyenkor a nem megfelelő véráramlás okozza az agyszövetek károsodását. Ez a gyakoribb, tízből nyolc agyi infarktus ebbe a kategóriába tartozik. Másik fajtája a vérzéses stroke - közismertebb nevén agyvérzés - ami az agyi artéria megrepedése miatt alakul ki. Ilyenkor az oxigént és tápanyagot szállító vér nem jut el a megfelelő helyre, ráadásul a koponyában is megnöveli a nyomást.

Stroke esetében az alábbi tünetek fordulnak elő leggyakrabban: féloldali látásvesztés, beszédzavar, végtagok féloldali elgyengülése, az arc félrehúzódása, a kinyújtott nyelv ferdesége, a test féloldali zsibbadása vagy érzéketlensége, a végtagok ügyetlenné válása, látótérkiesés, a szemhéj csüngése, kettőslátás, hányinger, szédülés.

Bizonyos esetben kisebb-nagyobb mértékű bénulás kíséri a stroke-ot, amely a végtagok gyengülésével vagy érzéketlenné válásával, illetve beszédzavarral is járhat. A gyógyulás mértéke számos tényezőn múlik, kulcsfontosságú azonban, hogy a beteg időben stroke-centrumba vagy neurológiai osztályra kerüljön, ahol megfelelő ellátásban részesülhet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra