Mivel foglalkozik ez a szakterület?
A szemészet a szem fénytörési hibáival (rövidlátás, távollátás, astigmia ) és azok korrekciójával (szemüveg, kontaktlencse, illetve refraktív sebészet), a szemgolyó betegségeivel (gyulladások, zöld hályog, szürke hályog, ideghártya-leválás, daganatok stb.), ezek gyógyszeres és sebészeti kezelésével foglalkozik. Ugyanúgy e szakterülethez tartozik a szervezet általános, belgyógyászati betegségeivel kapcsolatos szemészeti tünetek diagnosztizálása és terápiás kezelése (diabétesz-lézer, hipertóniás érelváltozások, időskori makula degeneració stb.)
Tünetek, melyekkel szemészhez kell fordulni
"Ha valamilyen akut, hirtelen fellépő tünettel szembesülünk, úgy mint látászavar, fényérzékenység, szemgolyó-fájdalom, gyulladás, sérülés, vérzés, vörösség, kettős látás stb. szembesülünk, mindenképpen indokolt a szemész felkeresése" - magyarázza dr. Bana Ildikó szemész főorvos. Mint mondja, a krónikus panaszok is indokolhatják a szemészeti vizsgálatot, ilyenek a gyakori fejfájás és migrén mellett az olvasási panaszok, a monitor előtti szemfáradás, könnyezés, illetve a száraz szem. Ha szemüveget, kontaktlencsét csináltatnák, ahhoz is elengedhetetlen a szakorvosi vizsgálat, akárcsak ezek korrekciója esetén.
Mit vizsgál a szemorvos?
A szemész a szem fénytörését, a szemizom-egyensúlyt, a színlátást és a kontrasztérzékenységet vizsgálja, továbbá a szem törőközeinek állapotát (szaruhártya, szemlencse, üvegtest), felméri a szem ideghártyájának állapotát (szemfenék), és mér szemnyomást, vizsgálja a látóteret is.
A diagnózis felé vezető úton
- A szemfelszín-vizsgálat számítógépekkel, cornea topográfokkal, réslámpákkal történik.
- A fénytörési hibákat számítógép vezérelt látásvizsgálati eszközökkel, 3D kivetítéssel és ún. Polateszt vizsgálati eljárás segítségével korrigálják.
- Az ún. OCT (optikai koherencia tomográfia) az elülső szegment/szaruhártya-csarnokzug és szemfenék vizsgálatára szolgáló képalkotó eljárás, segítségével a retina betegségeinek nagy pontosságú diagnózisára, valamint a zöld hályog követésére nyílik lehetőség.
- A műlencsék szeméyre szabott biometriás tervezése is eszközhöz kötött
- Az ultrahang, ERG (elektroretinogramm) és az MR vizsgálatok is szükség esetén segítik a pontos diagnózis felállítását.
Ha az egyes szemészeti problémákat időben fedezi fel a szakorvos, akkor azok kezelésével megelőzhetők az esetleges későbbi szövődmények, a látásromlás kialakulása. A fentebb is felsorolt vizsgálatok többnyire fájdalommentesek, esetleg az egyes vizsgálatokhoz szükséges erős fény okozhat kellemetlenséget, könnyezést.
A szem betegségei és kezelése
A szemész elsősorban szembetegségeket kezel, ezek között is a kötőhártya, a szaruhártya és a szivárványhártya gyulladásait (bakteriális, vírusos, gombás), zöld hályogot (cseppekkel, műtéttel), szürke hályogot (műtéttel), kancsalságot (szemüveg, műtét), és az ideghártya elváltozásait (gyógyszerrel, lézerrel).