Pontatlanok az online diagnózisok

Egy amerikai kutatásban 23 online tünetleíró honlapot vizsgálva kiderült, hogy a diagnózisok közel egynyolcada teljesen téves!

Az Angliában élőknek nem kell bemutatni az NHS brit egészségügyi szolgálat üzemeltette online tünetvizsgáló honlapot: ha valamilyen egészségügyi problémánk van, csak kiválasztjuk a különféle tüneteket, fájdalmakat, problémákat egy oldalról, a rendszer pedig ezek tudatában valószínűsíti, hogy milyen bajunk lehet és kezelési megoldásokat is javasol ehhez.

Egy új algoritmus több száz betegséget képes megkülönböztetni; ezzel segíti az orvosokat a rák helyes diagnózisának mielőbbi felállításában, és a leghatásosabb kezelések megtalálásában. Kattintson tovább! Az amerikai Harvard Medical School 23 hasonló online rendszert vizsgálva mutatott rá arra, hogy a diagnózisok közel egynyolcada teljesen téves és arra is felhívja a figyelmet, hogy az ilyen oldalakkal nem lehet biztonságos diagnózisokat adni. Minderről többet a British Medical Journal szaklapban publikált tanulmányból lehet megtudni.

A Harvard kutatói kísérletükhöz kiválasztottak 45 olyan betegséget és ehhez kapcsolódó szimptómacsoportot, amelyekkel orvostanhallgatók készülnek fel vizsgáikra, majd ezeket beadagolták 23 különböző szimptómavizsgáló és diagnózisadó weboldalnak. A helyes választ az oldalak 34 százaléka adta csak meg első helyen (hiszen sok esetben több betegség vagy állapot is esélyes lehet): az első három javaslatban 51, az első húszban pedig 58 százalékos eséllyel lehetett megtalálni. Számos esetben azonban nem is azt volna a legfontosabb megtudni, hogy pontosan mi bajunk is van, hanem azt, hogy kell-e orvoshoz mennünk és ha igen, milyen gyorsan.

Kiderült, hogy az online diagnózisok közel egynyolcada teljesen téves

Ami az előbb említett NHS Choices brit egészségügyi oldalt illeti: ez csak a kórházi vagy orvosi beavatkozást igénylő vészhelyzetek 87 százalékát észlelte csak, korrekt választ pedig 52 százalékban adott csak – és ezzel még így is számos olyan weboldalt beelőzött, amely csak tipikusan 80 százalékát észleli csak a vészhelyzeteknek.

A legpontosabb diagnózisokat az Isabel, iTriage, Mayo Clinic és Symcat weboldalak adták, de érdekes módon nem ezen programok voltak azok, amelyek a legjobb megoldásokat javasolták az adott problémákra. Ezen utóbbi megítélés szerint a legjobb weboldalnak a healthychildren.org, a Steps2Care és a Symptify bizonyult.

A Harvard kutatói szerint ezen weboldalak még mindig sokkal jobb tanácsokat és információkat biztosítanak, mintha csak beírnánk a Google-be egészségügyi problémáinkat és azt várnánk, hogy az első tíz találatban megtaláljuk a bombabiztos megoldást. Az mindenesetre biztos, hogy ezen szimptómavizsgáló rendszerekkel egy új technológia első generációja mutatkozik be a világnak és a hasonló kutatások rengeteget segítenek abban, hogy javíthassuk ezek működését és biztonsággal automatizálhassuk az egészségügy bizonyos elemeit.

Forrás: www.dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Reggel még több helyen eshet, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, ezzel együtt északon délután egyre inkább kisüt a nap. Ezzel szemben a déli, délnyugati országrészben a felhőzet átmeneti felszakadozását követően erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, és ott délután is valószínűek záporok, zivatarok. Többfelé lesz élénk, helyenként erős az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra