Változik a gyógyszertesztelés Magyarországon

Egységes szerződésmintát vezetnek be ősztől a magyarországi klinikai vizsgálatoknál - jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár. Ettől azt remélik, hogy javul a gyógyszerágazat teljesítménye.

Az új szabályozás – a gyógyításra szánt hatóanyag tulajdonságainak, hatásainak feltárását célzó – klinikai vizsgálatokhoz szükséges szerződéskötést szabályozza a vizsgálatot kezdeményező cég és az intézmény között, a korábbi intézményenkénti szerződéseket kiváltva – közölte Ónodi-Szűcs Zoltán.

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) egy olyan szabályozást léptet életbe, amely a klinikai vizsgálat(ok)hoz szükséges szerződést teszi egyértelművé, így a folyamat felgyorsulhat és a szakminisztérium várakozásai szerint még több klinikai vizsgálat lesz Magyarországon.

Ilku Lívia, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MGYOSZ) igazgatója azt mondta, hogy minden olyan törekvés, amely a magyarországi innovációt erősíti, a betegek érdekét szolgálja. Elmondta, hogy a kutatás-fejlesztési tevékenységgel kétezer ember foglalkozik a tagvállalataiknál, és tavaly 179 új gyógyszerrel tudtak piacra lépni, ami kimagasló eredmény az elmúlt éveket tekintve.

Magyarországon évente a klinikai vizsgálatok nyomán 15-20 ezer beteg jut hozzá a legkorszerűbb terápiához

Pozsgay Csilla, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főigazgatója jelezte, hogy 2018-ban megváltozik az Európai Unióban a klinikai vizsgálatokra vonatkozó hivatalos engedélyeztetési eljárás, de azzal, hogy Magyarország most egyszerűsítette a felek közötti szerződéskötést, versenyelőnyre tett szert.

Németh László, az ÁEEK főigazgatója elmondta, mindez egyenlő, átlátható feltételeket teremt a klinikai vizsgálatot kezdeményező gyógyszercég és a kórház között, továbbá egy adatbázissal is segíti majd a munkát és a betegek tájékoztatását.

Akár több éves munkával felfedezni egy vegyületet, egy új hatóanyagot, csak az első lépés egy új gyógyszer piacra dobása felé. Ahhoz, hogy biztonságos és hatásos gyógyszereket kapjanak a betegek, több éves ellenőrzésen, engedélyeztetésen kell átesniük. Részlet!

Thomas Straumits, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) elnöke arról beszélt, hogy Magyarország a klinikai vizsgálatok számát tekintve Európában az első tíz ország között van, a lakosságarányt tekintve pedig a negyedik.

Úgy véli, hogy az egységes szabályozással további 25-30 százalékos bevételnövekedés érhető el a klinikai vizsgálatok révén, növekedhet Magyarország versenyképessége, és az ország további részt vállalhat a nemzetközi gyógyszerkutatásokban.

Magyarországon évente a klinikai vizsgálatok nyomán 15-20 ezer beteg jut hozzá a legkorszerűbb terápiához, a kutatások nyomán 67 milliárd forint volt a nemzetgazdaság bevétele, amelyből az egészségügyi ágazat 28-30 milliárddal részesedik. Forrás: MTI

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra