A humángenetikai adatok kezeléséről szóló, nemrég elfogadott törvény szerint semmi nem tiltja, hogy akár cégek is információt kérhessenek egyes emberek genetikai tulajdonságairól.
Ezt az állampolgári jogok biztosa aggályosnak tartja - adta hírül az MTV Híradó.
Elméletileg előfordulhatna, hogy egy cég bekéri az állásinterjúra a jelentkező DNS-tesztjét, persze csak az illető beleegyezésével.
A géntesztek a biztosítóknak is jól jönnének, hiszen az eredmények alapján számíthatnák ki az életbiztosítási tarifákat.
A biztosítók szövetsége szerint a magyar piacon egyetlen olyan biztosító sincs, amelyik genetikai vizsgálatot írna elő, és szerintük ez a mostani törvény miatt sem változik majd - tudta meg a Híradó.
Az Egyesült Államokban szintén most foglalkoztak ezzel a kérdéssel, és ott az USA szenátusa egyhangúlag elfogadta a genetikai alapú diszkriminációt tiltó törvényt, amelyet ezután a kongresszusnak és az elnöknek is el kell fogadnia.
Az amerikai sajtó hozott néhány példát arra, hogy milyen kiszolgáltatott helyzetet okoz és milyen visszaélésekre ad lehetőséget a genetikai adatok ismerete.
Egy BRCA pozitív teszttel rendelkező hölgytől megtagadták biztosítását, hiszen magasabb esélye van mell- és petefészekrák kialakulására.
Egy szociális munkást kirúgtak, mivel a munkáltató rájött, a hölgy édesanyja Huntington-kórban, egy öröklődő neurológiai betegségben szenved.
Egy nő nem mer genetikai tesztet végeztetni, hogy kideríthesse, hordozója-e egy öröklődő, mellrákra hajlamosító génnek, mert félti a biztosítását és a munkahelyét is - szemlézett az amerikai sajtóból blogjában Beskó Bertalan, genetikával foglalkozó orvostanhallgató.
A humángenetikai adatok kezeléséről szóló törvénnyel kapcsolatban a Társaság a Szabadságjogokért is kifejezte aggodalmát, bár a törvény szükségességét elismerik.