30 évesen, edzés közben kapott agyvérzést

Még csak néhány hónap telt el azóta, hogy kitartó munka nyomán végre esetkocsira osztottak be, amikor csörgött a telefon a mentőállomáson. Felvettem, esetet diktáltak.

Egy ilyen hívás során rendszerint kapunk egy nevet, egy címet és azt, hogy mi történt. Vagy (nem ritkán) egy diagnózist, ha már látta orvos a beteget. Ezúttal sem volt másképp. Ám amikor a diszpécser elmondta az esetet, elkerekedett a szemem: az érintett nem bír felöltözni. Az állam akkor esett le még jobban, amikor láttam, hogy a doktornő, akivel dolgoztam, teljesen komolyan veszi, sőt, még rám is szól, hogy igyekezzek. Mentünk mi már "nátháshoz", "idegeshez", sőt olyanhoz, akinek "bezártság érzése van" (a rendőrségi fogdán). De nem hittem, hogy egy nap esetkocsi kell majd öltöztetéshez.

Sztrókja volt, megúszta maradványtünetek nélkül

Egy edzőterem öltözőjében várt minket a 30 körüli férfi. Állt a szekrény előtt, és elkeseredetten próbálta begombolni az ingét, de egy kézzel nem ment neki. Kicsit tudálékosan rákérdeztem, hogy nem lenne egyszerűbb két kézzel? Erre csak annyit felelt: "Ja, az nem mozog már 20 perce".

Hirtelen megértettem, hogy a doktornő miért tartotta fontosnak, hogy siessünk. A férfinak sztrókja volt, csak a maga egyszerű (bár igaz, pontos) módján határozta meg a tüneteket. Nyilván edzés közben megterhelte magát, és elzáródott vagy elpattant egy ér az agyában. Lassan megjelent a többi tünet is, az arca lefittyedt, elkezdett egyre furcsábban beszélni. Gyors helyszíni ellátás után beszáguldottunk vele a neurológiára, ahol sikeres beavatkozást hajtottak végre rajta, maradványtünet nélkül folytathatta addigi életét.

30 évesen, edzés közben kapott agyvérzést
30 évesen, edzés közben kapott agyvérzést. Fotó: 123rf/illusztráció

A finn nő esete

A sztrók egyik első tünete a beszédzavar . Erről eszembe jut egy korábbi, meglehetősen furcsa történet. Egy szociális otthonban jártunk, akkor éppen kiemelt mentőként szolgáltam. Ez annyit jelent, hogy olyan esetekhez küldenek ki egy ápolót, amihez nem kell feltétlenül orvos.

A legfontosabb teendők sztrók esetén - részletekért kattintson !

Egy magasvérnyomás-beteget láttunk el, amikor bejött egy, az épület másik szárnyában dolgozó nővér, hogy menjünk át, ha itt végeztünk, mert van ott egy nő, aki furcsán beszél. Finnül. A gépkocsivezető megjegyezte, hogy hát nem csoda, a finn valóban furcsa nyelv, és megkérdezte, hogy a nővér beszél-e finnül, illetve a szóban forgó nő valóban finn-e. Kiderült, hogy a nővér nem beszél finnül, de a néni tényleg finn, itt él Magyarországon. Tud magyarul, de az időskori demencia egyik velejáróként már csak anyanyelvén társalog. Kicsit én is zavartan néztem, hogy ha a nővér nem beszéli a nyelvet, honnan tudja, hogy furcsán beszél a páciense.

Odavezetett minket hozzá, és elmondta, honnan tudja. Bevallom, meghatódtam. Elmesélte, hogy már 12 éve ápolja a nénit, és volt ideje megfigyelni, hogy nagyjából mindig ugyanazt a két-három tucatnyi mondatot mondogatja, de most más, eddig ismeretlen szavakat hall tőle. És a tempója is megváltozott. Ez tényleg gyanús volt, így hívtam segítséget, jött is egy esetkocsi. Kiderült, hogy a néni sztrókot kapott. Néhány hónappal később újra arra jártunk, átmentem abba a szárnyba érdeklődni a néni felől. Kerestem a nővért, de nem volt bent. Épp Finnországban volt, temetésen.

A harmadik leggyakoribb halálok

A sztrók Magyarországon a harmadik leggyakoribb elhalálozási ok. Érdemes tudni, milyen jeleknél hívjunk azonnal mentőt:

  • beszédzavar
  • féloldali látászavar vagy látásvesztés
  • féloldali végtaggyengeség
  • nyelv féloldalra húzódása
  • szemtekerezgés (akaratlan, gyors és ismétlődő szemmozgás)
  • forgó jellegű szédülés
  • zavartság
  • egyensúlyzavar

Amennyiben ezek bármelyikét tapasztaljuk, azonnal hívjunk segítséget. Figyeljünk oda a diszpécser utasításaira, és ne lepődjünk meg, ha szinte percre pontosan akarja tudni, mikor jelentkeztek a tünetek először. A sztrók terápiájában a legfontosabb szempont a gyorsaság, itt tényleg minden egyes perc számít.

Gyakran előfordul, hogy a mentők kiérkezéséig vérnyomást mérnek az amúgy hipertóniás betegnél, és mivel magasnak találják, megijednek, ezért vérnyomáscsökkentőt adnak be. Ez szigorúan tilos. Egyfelől azért, mert a magas vérnyomás az esetleges agyvérzésnél tulajdonképpen tamponáló funkciót lát el, másfelől pedig azért, mert semmit sem szabad lenyeletni a beteggel, ugyanis a sztrók nyelési zavart okozhat, így a gyógyszert félrenyeletve fulladást okozhatunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra