Az Exeter Egyetem és a Royal Devon and Exeter NHS Pénzügyi Alap vizsgálatai szerint az énekgyakorlatok az obstruktív alvási apnoé tüneteit is enyhíthetik. Mivel a alvási apnoé a lágy szájpadlás és a felső torok gyenge izomzatának (garat izmok) következtében alakul ki, az izmok megerősítése segíthet a probléma megoldásában.
A profiktól érdemes tanulni!
A profi énekesek különböző énekgyakorlatokkal erősítik ezeket az izmokat és javítják az izomtónusukat. Dr. Malcolm Hilton, az Exeter Egyetem Orvosi Kara dékán-helyettesének elmondása szerint Alise Ojay énektanár adta a kutatás alapötletét. "Alise felhívott és elújságolta, hogy a diákjai közül sokaknak enyhültek a horkolásos panaszai, amióta rendszeresen végezték az általa előírt izomerősítő énekgyakorlatokat" - nyilatkozta Dr. Hilton.
A dalolás enyhítette a panaszokat
A mostani vizsgálatban 60 krónikus horkoló és 60 enyhe, illetve közepesen súlyos alvási apnoéban szenvedő páciens vett részt. A résztvevőket véletlenszerűen két csoportra osztották: az egyik csoport tagjainak három hónapon keresztül egy énekgyakorlat-programot kellett követniük, ami napi 20 perces időráfordítással járt. A másik csoportban lévőket nem kezelték. A kísérlet végére az énekgyakorlatokat rendszeresen végzők körében jelentősen enyhültek az apnoé tünetei és a horkolás is csökkent.
"A legtöbb résztvevőnek semmilyen problémát nem okozott a gyakorlatok napi szintű elvégzése" - mondta Dr. Hilton. " A mostani kutatási eredmények teljesen új utat nyithatnak az alvási apnoé és a horkolás kezelésében és megelőzésében."
Természetesen önmagában az énekgyakorlatok nem alkalmasak az alvási apnoé kezelésére, a legtöbb esetben a testsúly csökkentése is szükséges, mivel a túlsúly a horkolás és az apnoé egyik fő rizikófaktora.