Miért kell 10 órakor lefeküdni?

Az, hogy mennyit és milyen módon alszunk, befolyásolja nemcsak az egész napos teljesítményünket, de az egészségi állapotunkat is.

Valóban 10 órakor kell lefeküdnünk?

Az, hogy mit csinálunk a lefekvés előtti és a felkelés utáni órákban, nagy hatással van az alvásminőségünkre - mondta korábban Shawn Stevenson szakértő a Yahoo Healthnek , miután tanulmányozta az alvás minőségének maximalizálásához szükséges optimális viselkedési formákat. Ebbe belevett szinte minden lehetséges tényezőt a szoba berendezésétől kezdve egészen addig, hogy mennyi vizet ittunk a nap során.

 Fontos, hogy mit csinálunk lefekvés előtt és felkelés után
Fontos, hogy mit csinálunk lefekvés előtt és felkelés után. Fotó: iStock

Mikor kellene aludni menni?

Meddig bírjuk alvás nélkül? Ha közel 80 évesen visszagondolunk életünkre, a következő statisztikát vonhatnánk le: 9 évet néztünk tévét, 4 évet vezettünk autót, 92 napig ültünk a vécén és 48 napig szexeltünk. És több mint 25 évet aludtunk. Tudjon meg többet, kattintson! A szakember szerint nehéz egyértelmű választ adni arra a kérdésre, mi a legoptimálisabb időpont arra, hogy ágyba kerüljünk. Mivel minden embernek más a szervezete, mások a fizikai adottságai, ezért a legfontosabb, hogy mindenki a saját teste jelzéseire figyeljen. Ha nem vagyunk fáradtak éjfél előtt, nem feltétlen kell lefeküdnünk.

Fejlődésünk során a természetes életritmusunk a napsütéses órák számához igazodott - azaz világosban fent vagyunk, sötétben nyugovóra térünk, és minél közelebb van a Nap a Földhöz, annál energikusabbak vagyunk. Shawn azt javasolja, hogy a fenti ismeretek birtokában próbáljuk az alvásra szánt órákat 22:00 és 06:00 közé időzíteni. Nyugodtan kezelhetjük rugalmasan ezt az időintervallumot, próbálgassuk, nekünk melyik a megfelelő.

Néhány tipp az alvásminőség javítására:

  • ne nézzünk lefekvés előtt két órával televíziót, monitorokat, egyéb képernyőket
  • ha edzeni szeretnénk, azt időzítsük a napunk elejére, a korai órákra
  • a nap második felében ügyeljünk az étkezésünkre és ne igyunk koffeint, ne együnk cukrot és tejtermékeket

Ha betartjuk ezeket a tanácsokat és megszabadulunk a rossz szokásinktól, javulni fog az alvásunk minősége. Ha jobban alszunk , napközben energikusabbak leszünk, jobban teljesítünk. Végeredményben az alvásunk és a nappali teljesítményünk is kielégítőbb lesz.

Az sem jó, ha túl sokat alszik Az alváshiány káros következményei közismertek, ám a korábbi kutatások szerint a túl sok pihenés hasonló problémákhoz vezethet. Egy több mint 9 ezer fő bevonásával készült felmérésből ugyanis kiderült, hogy a napi 6 óránál kevesebbet alvó 50 és 64 év közöttiek memóriája és döntéshozatali képessége gyengébb, ugyanakkor a 65 és 89 év közöttieknél túl sok alvás esetén csekélyebb az agyteljesítmény.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra