Terhesség: miért fontos a TSH szintje?

A pajzsmirigyfunkciók ellenőrzésére elsősorban a vér TSH-szintjét szokták vizsgálni. Ha magas ez az érték, az a szerv alulműködésére, ha alacsony, akkor túlműködésére utalhat. Terhesség során a TSH szintjében fontos változások következnek be.

Az agyalapi mirigyben termelődő TSH a pajzsmirigy hormonjainak termelődését befolyásolja, méghozzá olyan módon, hogy serkenti a T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) előállítását, valamint fokozza a jód felszívódását. Ezáltal igen lényeges szerepet tölt be a szerv működésében, és értéke fontos információkkal szolgál annak hormontermeléséről - foglalta össze dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.

pajzsmirigy
A terhes nőknél a pajzsmirigy működésére a baba igényei is hatnak

Amennyiben a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége csökken, az arra ösztönzi a hipotalamuszt (TRH), hogy még több TSH-t termeljen annak érdekében, hogy növekedjen a T3 és a T4 szintje. Ellenkező esetben, amikor túl sok hormon van jelen a vérben, a TSH termelődése csökken. Ebből kiindulva tehát amennyiben a TSH értéke a referenciatartomány felett van, úgy fennáll a pajzsmirigy-alulműködés gyanúja, míg ellenkező esetben túlműködést jelezhet. A TSH szintjének meghatározása önmagában még nem ad elegendő támpontot a diagnózishoz. Ahhoz szükség van még a T3, T4 és az ATPO értékére is. Ráadásul a TSH szintjét olyan tényezők is befolyásolják, mint a napszak, évszak, életkor, betegségek, gyógyszerek vagy a terhesség.

A TSH változásai a terhesség során

Várandósság során számtalan változás megy végbe a szervezetben, amelyek a baba egészséges fejlődését szolgálják. Nincs ez másként a pajzsmirigy hormontermelődésével és a TSH mennyiségével sem. Fontos tudni, hogy a teherbeesést jelentősen megnehezítik a szerv zavarai, sőt, ha ezeket nem kezelik, az akár vetéléshez is vezethet.

A TSH értéke trimeszterenként változik, ami teljesen természetes folyamat. Ennek oka, hogy eleinte a magzat a pajzsmirigyhormonokat az édesanyától nyeri, így a várandósság alatt a hormon szintje eltérhet a normál referenciatartománytól, viszont ez nem tekinthető kórosnak. Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság a következő értékeket tartja elfogadhatónak áldott állapotban:

  • 1. trimeszter: 0,1-2,5 mIU/L
  • 2. trimeszter: 0,2-3,0 mIU/L
  • 3. trimeszter: 0,3-3,0 mIU/L

Fontos, hogy a TSH szintjét a kismama rendszeresen ellenőriztesse, akár tudott az esetleges pajzsmirigyzavaráról, akár nem, ugyanis kezeletlen betegség esetén vetélés, koraszülés, születési rendellenesség vagy terhességi toxémia is kialakulhat! Várandósság alatt érdemes a TSH-n kívül az ATPO szintjét is ellenőriztetni, és a pajzsmirigy gyulladását is kizárni, hiszen az is igen komoly gondokat okozhat.

Pajzsmirigyünkről többnyire annyi információnk van, amennyit a vérképben a TSH értéke elárul róla, és ennek a háziorvos is kiemelt figyelmet szentel. Milyen más hormont néznek még mellette, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja? Részletek!

Mi a teendő kóros TSH-szint esetén?

Amennyiben a TSH értéke eltér a normális szinttől, úgy a kiegészítő laborvizsgálatok mellett szükség lehet a szerv ultrahanggal történő ellenőrzésére is. Ha a kezelőorvos igazoltnak látja a zavart, úgy gyógyszeres kezelést ír elő a kismamának, amelyet az egész terhesség során és meghatározott ideig még utána is szednie kell, a szülést követően ugyanis gyakran pajzsmirigygyulladás lép fel. Emellett fontos egyeztetni az orvossal arról is, hogy milyen terhesvitamint alkalmazzon a kismama, ugyanis megeshet, hogy a jódtartalmuk miatt bizonyos készítményeket nem javasol a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra