Így aludjunk mélyen és sokat (x)

A 2017-es orvosi Nobel-díjat alváskutatók kapták, ami a téma súlyát is jelzi, hiszen a megfelelő alvás testi-lelki egészségünk elengedhetetlenül fontos része. Elődeink - kutatási eredmények nélkül is - érezték, milyen nagy szükség van jó alvásra, hiszen álmatlanságuk orvoslására olyan gyógynövények főzetét használták, amelyek a mai gyógyítók eszköztárában is méltán helyet kapnak. Ráadásul ma már erdőt-mezőt sem kell bejárnunk, hogy természetes eredetű anyagokkal enyhítsünk a kialvatlanságunkon.

Mi történt az elmúlt 24 órában? Emlékszik pontosan? Nem? Esetleg fáradt és lehangolt? Nincs semmihez sem kedve? És bár egész nap kótyagosan jár, a legapróbb megjegyzésre máris ingerülten visszavág? Vagy megint rossz volt a gyerek az iskolában? Nem tudott nyugton ülni a padban? Oda se figyelt a tanárra? Sokszor pofonegyszerű az oka mindennek: a kialvatlanság .

A nagyon gyakori álmatlanság (inszomnia) kezelése családorvosi rendelőkben, pszichiátriai és neurológiai szakrendeléseken történik. Az álmatlanság tünetei altatók adására gyorsan és jól javulnak ugyan, eredményes gyógyítás azonban csak a kiváltó ok kiküszöbölésével lehetséges. Bővebben az álmatlanságról az alábbi cikkünkben írtunk!

Az alvásnak ugyanis számtalan funkciója van, amelynek nem is vagyunk tudatában. Ha nem pihenünk eleget és megfelelő módon, akkor ezek a funkciók zavarodnak össze. A mély és a felületes alvásnak is megvan például a maga jól kitalált feladata: az egyik az immunrendszert erősíti, a másik pedig a nappali élmények feldolgozását és a tanulást - pontosabban a memorizálást - segíti.

Történettudósok szerint nagyjából a középkorig az emberek két ütemben aludtak: korán lefeküdtek, éjszaka felébredtek, tettek-vettek, majd újra pihenni tértek. Összességében még így is hosszabb ideig aludtak, mint modern kori utódaik. Az újkortól fogva ugyanis a közvilágítás és az otthoni lámpák miatt jóval hosszabb ideig maradunk ébren, mint elődeink. Talán ezért is vagyunk idegesebbek, stresszesebbek, mint a valóban "sötét" középkorban.

Bonyolult szerkezet a biológiai óra

Az ember biológiai órája bonyolult "szerkezet", bár a kutatások szerint nagyjából hasonló mechanizmusok működnek bennünk, mint egy ecetmuslicában. Mindez bizonyítja, hogy a biológiai ritmusunk olyan "ősi" és atavisztikus dolog, amelyre ha nem figyelünk, akkor egészségünkre és egész életünkre is károsan hathat. A cirkadián ritmus, azaz a 24 órás biológiai ütemezés tanulmányozásáért kaptak idén orvosi Nobel-díjat hárman is. Ha nem is tanulmányozzuk Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash és Michael W. Young kutatásait, attól még életünket egészségesebbé, szebbé és környezetünk számára is kellemesebbé tehetjük. Elég, ha tisztában vagyunk azzal, hogy nagy szükségünk van alvásra, és ha valamilyen oknál fogva hiányt szenvedünk benne, akkor tennünk kell érte, hogy visszaadjuk szervezetünknek, ami jár neki.

A hosszú és pihentető alvás az egészséges és kiegyensúlyozott életvitel alapja
A hosszú és pihentető alvás az egészséges és kiegyensúlyozott életvitel alapja

Különösen nagy szüksége van a pihenésre a gyerekeknek, hiszen alvás közben nemcsak immunrendszerünk erősödik, a pihenés pedig nemcsak a tanulást segíti, hanem még a növekedési hormonok egy része is ilyenkor szabadul fel bennünk. Ezek többek között a vérképződésre hatnak. Éppen ezért a kisiskolásoknak 12 óra alvásra van szükségük naponta, de még a 10 éves gyerekeket is legalább 10 órán át érdemes aludni hagyni.

Ha ez nem jön össze, akkor nagyobb valószínűséggel fordul elő náluk túlmozgásosság, hiperaktivitás , viselkedési és tanulási zavar, depresszió. Gyermekeknél ezért különösen fontos, hogy a problémák hátterében álló alvászavart időben felismerjék és szakszerűen kezeljék. A felnőtteknek is szükségük van persze nyugodt alvásra, regeneráló pihenésre. A napi stressz, a munkahelyi és családi feszültségek, az elvárásoknak való megfelelés kényszere, nőknél pedig főleg a termékeny időszak hormonális hatásai megzavarhatják a biológiai ritmust. A testi és lelki betegségek megelőzésére pedig egyszerűbb, ha alvásunkra figyelünk - erre a felmérések szerint a krónikus alvászavarban szenvedőknek, azaz a lakosság akár 10-15 százalékának is szüksége lehet.

Sedacur forte: az "alvásspecialista"

Az alvás hiánya miatt ingerlékenyekké válhatunk, akár szokásos feladataink ellátása is nehezünkre eshet. Aki nagyon fáradt , nagyjából úgy érzi magát, mint akinek a vérében 1 ezreléknyi alkohol van. És ez sajnos nemcsak szubjektív érzet, hanem komoly, esetenként tragikus következményekkel járhat - ilyen állapotban gyakoribbak a közúti vagy munkahelyi balesetek.

Álmatlanság esetén segíthet a Sedacur forte , amely három gyógynövény, a macskagyökér, a komló és a citromfű kombinációjával biztosítja a nyugodt alvást, de nem jár "másnapos" tünetekkel, vagyis nem rontja a koncentrációt, és nem okoz levertséget. A Sedacur összetett hatásmechanizmusának ugyanis éppen az a lényege, hogy nem csupán lefekvéskor, az elalvásban segít. Napközben oldja a feszültséget, méghozzá úgy, hogy nem tompítja figyelmünket, így nem hátráltat a munkában, a mindennapi teendők intézésében.

Sedacur forte, alvászavar, álmatlanság

Vény nélkül kapható gyógyszer

Igazolt hatások: nem okoz függőséget

A macskagyökér -kivonat alvásjavító hatását számos klinikai vizsgálatban igazolták. Bár hatása a szintetikus szerekhez képest lassabban alakul ki, viszont mivel nem okoz gyógyszerfüggőséget, krónikus alvászavarban szenvedő páciensek esetén is alkalmazható.

Egyszerű alvászavar esetén a macskagyökér önmagában is hatásos lehet, ha azonban ideges feszültség is súlyosbítja a panaszt, akkor érdemesebb a gyógynövények kombinált formáit tartalmazó patikaszerek után nyúlni. E szerek altató hatása csak akkor jelentkezik, ha valóban fáradtak, álmosak vagyunk. Napközben sokkal inkább nyugtatóként működnek.

A Sedacur másik összetevője, a citromfű nyugtató hatása mellett az idegesség okozta gyomorpanaszokat (a "gyomorideget") is enyhíti. A Sedacur fortéban alkalmazott harmadik gyógynövényt, a komlót Kínában, Indiában és az indiánok körében nyugtalanság és álmatlanság kezelésre használták. A középkorban komlótobozzal töltött párnát használtak elalváshoz.

A modern korban a komlószedőknél észrevették, hogy munka közben gyorsan elfáradnak és elálmosodnak. Ma már nem kell komlótoboz párnát használni, hogy jól aludjunk! Egyszerűbben is segíthetünk magunknak azzal, ha bemegyünk a patikába és megvesszük a három gyógynövény kombinációját tartalmazó Sedacur tablettát .

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra