Tél végén, fáradtan

Levertség, nyűgösség, ingerültség, "semmihez sincs kedvem" állapot. Így, tél végén tíz emberből kilenc hasonló tünetekről számol be. Betegek vagyunk? Vagy egyszerűen csak elegünk van a hidegből, a szürkeségből, a fény hiányából?

A tavaszi fáradtság a legtöbbünk számára nem ismeretlen állapot: nem betegségről van szó, a szervezetünk jelez a tünetekkel, hogy energiatartalékai végéhez közeledik. Az immunrendszerünk gyengébben működik, nagyobb az esélye, hogy ledöntsön egy megfázás, de a lelkünknek is alapos feltöltődésre van szüksége a fényhiányos hónapok után.

Csak a tavasz jönne már!

Bár már egyre hosszabbak a nappalok, és később kezd el sötétedni, az egyeseknél akár valódi téli depresszióvá mélyülő borongós hangulat elmúlásához ennél többre van szükség. A szürke téli napok még túl közel vannak, a nyár pedig túl messze. A levertséggel, kimerültséggel, álmatlansággal vagy éppen aluszékonysággal jellemezhető tünetegyüttes a napfényesebb időszak beköszöntével enyhül: tavasszal sokat változhat a hangulatunk, könnyebben viseljük a mindennapi stresszt is.

A tavaszi napsugár, a melegebb időjárás pozitívan befolyásolja a hangulatunkat.

Azt, hogy fáradtnak érezzük magunkat, főleg az alvási ciklust szabályozó hormon, a hormonális szabályozás egyensúlya. Vannak azonban olyanok, akiknek nehezebb ismét a régi kerékvágásba zökkenni.

Rosszkedvünk tele

A szezonális depresszióban szenvedők nehezebben viselik a telet az átlagosnál, fényigényük jóval nagyobb. A téli melankólia tünetei azonban éppen ellentétesek a „valódi” depresszióéval. Míg ez utóbbi esetén általában étvágytalanság, fogyás, álmatlanság a jellemző, addig az előbbi állapotra a fáradtság, az energiahiány, a hízás, a megnövekedett alvásigény hívja fel a figyelmet. A téli rosszkedvet sokan nassolással próbálják elűzni: az édesség – vagyis a szénhidrátok – fokozzák a szerotonin termelődését, s így időszakos megnyugvással töltenek el. Ez persze nem jó megoldás, hiszen a plusz kilóktól tavasszal nehéz lesz megszabadulni, s ez újabb bánatot okoz majd.

A hideg évszak erősen befolyásolja hangulatunkat, könnyebben esünk depresszióba. A betegségről bővebben itt olvashat !

A környezetünk is megsínyli

A szezonális depresszió tüneteit nem csak az adott személy szenvedi meg: a párkapcsolatra, a munkára is kihatással lehet ez a rossz állapot. Egy rosszkedvű, állandóan lehangolt, fáradt partnerrel nehéz együtt élni, együtt dolgozni. A türelem ebben a helyzetben nagyon fontos! Bármilyen nehéz is, próbáljuk meg rávenni egy-egy sétára, napfényes időben pedig akár hosszabb kirándulásra. A téli napsütés - még akkor is jót tesz a lelkünknek, ha nem veheti fel a versenyt a nyári verőfénnyel. Rossz időben,tornázhatunk, vagy akár táncolhatunk otthon is. Ez nem csak jobb kedvre derít, de a testünket is átmozgatja.

A fény csodája

A tavaszi napsugár, a melegebb időjárás pozitívan befolyásolja a hangulatunkat. A legtöbben már csupán attól jobban érzik magukat, ha rövid sétát tesznek a szabad levegőn. Visszatérnek a színek is életünkbe: a szürke kabátokat felcserélik a színesebb felsők, nyílnak a virágok, rügyeznek a fák. Még az étkezésekre is jobban odafigyelünk: a primőrök megjelenésével frissebbé válik a napi menü. Az emberi kapcsolataink is megélénkülnek, hiszen: a természetes fény jótékony hatására megindul a testben a hormonális változás. Nem véletlen az a megfigyelés, hogy tavasszal több új kapcsolat veszi kezdetét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra