Sokkal érzékenyebb a nők méregtelenítő szerve a férfiakénál: egyes májbetegségek (például az autoimmun májbetegség), a nőknél sokkal gyakoribbak. Az alkohollal összefüggő májkárosodások pedig a hölgyeknél gyorsabban okoznak bajt, mint az erősebb nemnél.
Nagyanyáink korában fertő volt, ami ma természetes
A két nem közti különbség az alkoholra való reagálásban mindig is megvolt, ám ez igazán csak napjainkra vált tömeges problémává. Manapság ugyanis a nők átlagosan kétszer annyi alkoholt isznak, mint egy évtizeddel ezelőtt. Ennek részint az alkohollal kapcsolatos társadalmi megítélés lazulása, részint pedig az egyre könnyebb hozzáférés és széles kínálat az oka.
A nyugati országokban ma már senki sem veti meg azt a nőt, aki munka után beül egy Martinire, vagy koktélra a kollégákkal, hogy kieressze a gőzt, vagy éppen egy rekesz sört vásárol a boltban. Sőt, az is elfogadottabbá vált, ha egy nő lerészegedik. Anyáink korában, de akár még tíz-húsz éve is az ilyen viselkedés romlottnak számított és elítélték.
A női test nem tart lépést
A társadalmi változásokkal azonban a szervezet fejlődése nem tartott lépést. Nők esetén már kisebb mennyiségű alkohol elfogyasztása is májkárosodást okozhat, és mind a laboratóriumi, mind a szövettani eltérések kifejezettebbek, mint férfiaknál. A hölgyeknél a tünetek már rövidebb alkoholexpozíció után felléphetnek.
Mennyit ihat egy nő?
Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy a nőknek teljesen le kell mondaniuk az italozásról, figyelni kell azonban a mértékre és a gyakoriságra. A biztonságos ivás felső határa nőknél napi 2 egység, férfiaknál 3 egység, ám ez sem fogyasztható el minden nap, heti minimum 2 alkoholmentes nap ajánlott. Ebben az esetben is javasolt azonban a fokozott figyelem, amely hamarabb vezet a betegségek felismeréséhez. Az időben elkezdett kezelés májkárosodás esetén is nagyobb sikerrel járhat.