Így hat az agyra, ha letesszük a cigit

A cigarettázás nem csak a testünkre, de az agyunkra is rossz hatással van: csökkentheti a dopmain-termelődés szintjét is, legalábbis ez derült ki egy kutatás nemrégiben publikált eredményeiből. A kutatást végző tudósok arra jutottak, hogy a dohányosok szervezetében 15-20 százalékkal kevesebb termelődik a jutalomérzésért felelős hormonból.

Többek között ez is az oka annak, hogy a cigarettára olyan könnyű rászokni, és annyira nehéz lemondani róla: amikor dohányzunk, a nikotin aktiválja az agyban a dopamin termeléséért felelős receptorokat, mi miatt kellemesen érezzük magunkat. Ha viszont úgy döntünk, hogy leszokunk, a dopmaminszintünk visszaesik, és elkezdjük rosszul érezni magunkat.

Ingadozhat a hangulatunk, csökkenhet a koncentrációkészségünk és általánosságban meglehetősen motiválatlannak érezhetjük magunkat. Ez az egyik legfőbb oka annak, hogy a leszokási kísérletek oly gyakran vallanak kudarcot, hiszen ha megvonjuk magunktól a cigarettát, nem kapjuk meg a szokásos, extra dopaminlöketünket.

A leszokást követő 3 hónap igazán nehéz, utána sokkal kevésbé kívánjuk a cigarettát

És ha a rossz hangulat még önmagában nem lenne elég, a leszokás kellemetlen fizikai tünetei, mint a fejfájás, köhögés, esetleg gyomorfájás csak még jobban megkeserítik az életünket, és úgy érezhetjük, hogy a leszokási folyamat soha nem fog véget érni.

Hogyan szokjak le?

A jó hír, hogy a tanulmány szerint a leszokás után nagyjából 3 hónappal a dopamintermelődés magától visszazökken a normál kerékvágásba, így ha némi kitartással képesek vagyunk túljutni az első 12 héten, utána minden egyszerűbb lesz, és a hangulatunk sem fog többé ingadozni. A leszokás alatt érdemes olyan dolgokat csinálni, amik természetes módon emelik a dopaminszintet . Ilyen például a sport: kutatások szerint már napi 20 perc közepes intenzitású testmozgás is jelentősen javíthat a hangulatunkon.

Forrás: menshealth.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra