Kialudhatjuk a cigaretta utáni vágyat?

Az alvás közben érzett kellemetlen szagok, melyeket a dohány illatával együtt éreznek, arra késztette a dohányosokat, hogy a következő napokban kevesebb cigarettát szívjanak - derítette ki egy új kutatás.

"Ez a kutatás azt bizonyította, hogy az alvás közben tapasztalt dolgok befolyásolhatják a későbbi, éber tetteinket" - mondta Anat Arzi, az izraeli Weizmann Institute of Science kutatója, aki az eredményeit a Society of Neuroscience éves gyűlésén ismertette. Az elmúlt időszakban több tudományos kutatás is foglalkozott azzal, hogy alvás közben új asszociációkat tanulhatunk meg, majd ébredés után ezeket képesek vagyunk előhívni.

A kutatásban 76 felnőtt vett részt, akik dohányoztak , de le kívántak szokni. Az alváslaborban töltött éjszaka során dohány illatának, illetve romlott hal és záptojás szagának tették ki őket vagy a felületes alvás, vagy a REM alvás szakaszában. A kísérletben részt vevők nem ébredtek fel a szagokra. A kísérletet úgy is megismételték, hogy a résztvevők ébren voltak.

Alvás közben a dohányzásról is könnyebb leszokni

A kísérleti alanyok emellett naplót vezettek arról, hogy hány cigarettát szívtak el a kísérlet előtti, illetve utáni 7 napban. A kutatók azért ezt a módszert választották, mert azok az agyi területek, melyek az addiktív viselkedés során aktiválódnak, szoros kapcsolatban állnak a szaglásért felelős területekkel.

Sokan azért sem teszik le a cigarettát, mert félnek, hogy elkerülhetetlenül felszednek néhány kilót. Valóban meghízik az, aki leszokik a dohányzásról? Mi ennek az oka és mit lehet tenni ellene? - ide kattintva megtudhatja! Úgy találták, hogy a kellemetlen szagok hatására jóval kevesebbet dohányoztak az önkéntesek: a felületes alvás idején érzett szagok után 34 százalékkal csökkent az elszívott cigaretták száma, míg az REM szakasz idején érzett szagok hatására 12 százalékkal kevesebbet dohányoztak. Akik éber állapotban érezték a kellemetlen szagokat, nem szívtak kevesebb cigarettát a kísérletet követő hét napban.

"Az eredmények azt mutatják, hogy ez a módszer nagyon hasznos lehet, hogy motiváljon és támogasson olyan embereket, akik egyébként nem gondolkodtak a leszokáson" - mondta Marina Picciotto, a Yale University kutatója. "Ez a kutatás a dohányosokra koncentrált, de nem kizárt, hogy egyéb függőségek kezelésére is lehet használni."

A szakemberek szerint mindenképpen további vizsgálatokra van szükség például annak megállapításához, hogy mennyire tartós eredményekhez vezethet ez a módszer.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra