Kiderült, károsabb-e a fű az alkoholnál

Nehéz összehasonlítani az alkoholt és a marihuánát, hiszen utóbbi a legtöbb országban tiltott, és csak szűk réteg használja. Melyik károsabb?

A marihuána az egyik legismertebb a könnyű drogok közül. Bár Magyarországon fogyasztása és birtoklása is tiltott, terápiás vagy rekreációs célból a világon egyre több helyen engedélyezik használatát. Míg ez a szer egyértelműen tiltólistás, az alkoholhoz bármilyen mennyiségben hozzájuthatunk 18 év felett. Gyakorta felmerül a kérdés, hogy a két kábító hatású szer közül valójában melyik károsabb.

Mi történne, ha legalizálnák a marihuánát? Csökkent a bűnözés az Egyesült Államok olyan államaiban, ahol legalizálták a marihuánát - többen kerültek azonban kórházba a szer túladagolása miatt, illetve termesztése is komoly környezeti terhet jelent. Kattintson a részletekért!

A marihuána vagy az alkohol károsabb?

A kérdésre nem könnyű válaszolni: számos tényező miatt nehéz összehasonlítani az európai kultúra alapját képező alkohol, illetve a behatárolható társadalmi körökben is csupán néhány évtizede elterjedt kannabisz fogyasztásának hatását. Előbbiről több évtizeden átívelő kutatási anyagok is elérhetőek, utóbbiról azonban - éppen illegalitása miatt - kevés tudományos írás született. Fontos azt is tisztázni, hogy mitől károsabb az egyik kábítószer a másiknál. Az rosszabb-e például, amely komolyabb függőséghez vezet, amelyik előbb okoz károkat a szervezetben, vagy amelyiknek súlyosabb a társadalmi hatása? Ha az alábbi szempontok szerint külön megvizsgáljuk a marihuánát és az alkoholt, érdekes eredményt kapunk.

Az alkohol nagyobb veszélyt jelent a társadalomra, mint a marihuána
Az alkohol nagyobb veszélyt jelent a társadalomra, mint a marihuána

Függőség tekintetében az alkohol súlyosabb problémát jelent a marihuánánál. Ezt az egyik közelmúltban végzett, 8000 amerikai drogfogyasztását vizsgáló felmérés eredménye is alátámasztotta. A vizsgált személyek 15 százaléka vált alkoholfüggővé, míg a marihuána esetében csak a fogyasztók 9 százalékánál idézett elő a szer függőséget. Utóbbi esetben az addikció főként azoknál jelentkezett, akik a marihuánát dohánnyal együtt sodorták, amelyért jelentős részben a nikotin tehető felelőssé.

A szervezetre gyakorolt hatást is érdemes megvizsgálni mindkét szernél. Több kutatás igazolta már, hogy az alkoholizmus májkárosodást okoz és összefüggésbe hozható számos daganatos megbetegedéssel. Ezzel szemben az orvosi marihuánát éppen a rákosok kezelésére alkalmazzák: fájdalomcsillapító hatásai mellett jelenleg is vizsgálják, hogy okozhatja-e a daganatos sejtek visszaszorítását. A mentális egészségre gyakorolt hatásairól szintén nincsenek egyértelmű bizonyítékok - erről az alábbi cikkünkben írtunk bővebben!

Készült ugyanakkor egy átfogó kutatás is a kábítószerek társadalmi és a szervezetet érintő hatásairól, ami végképp eldöntheti a vitát. A lista élén ugyanis toronymagasan az alkohol végzett, megelőzve a második és harmadik helyet elfoglaló heroint és kokaint is. A szociális és egészségi hatások tekintetében is rangsorolt szerek közül a marihuána csupán a nyolcadik legártalmasabbnak bizonyult. Mivel világszerte elérhető és fogyasztott termék, az alkohol globális szintű problémát jelent, és évente körülbelül 3,3 millió halálesetért felelős. Betiltásával több országban (például az Egyesült Államokban) is próbálkoztak, de ezek csupán a feketepiac és a maffia megerősödését eredményezték, így a mai napig legálisan beszerezhető maradt.

Forrás: IFLScience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra