10+1 tipp, hogy időt nyerjünk

Rohanás a munkahelyre, majd az iskolába a gyerekért, telefonokat intézünk még a kocsiban is, közben mégis azt érezzük, hogy semmit nem tudunk befejezni. Hogyan tehetünk szert több időre? Eláruljuk.

1. Készítsünk rövid és hosszú távú tervet!

Kutatások szerint a tervezés arra ösztönzi az agyat, hogy hatékony és kreatív megoldásokat találjon. Ha sorra vesszük a teendők listáját, azzal azt üzenjük a tudatalattinak, már kezdjen is el ezekkel az ügyekkel foglalkozni. Így, mire elérkezik a feladat ideje, már kész terveink lesznek a megoldásra. A tervezés során azt is döntsük el, mennyi időt szánunk az egyes tevékenységekre (például a bevásárlásra maximum egy órám van), és tartsuk is magunkat ehhez, így elkerülhetjük, hogy elússzunk a napi teendőkkel.

2. Egyszerre intézzük el, amit lehet!

Gondoljuk végig, hol, milyen tennivalók várnak, és egy füst alatt tudjunk le több dolgot. Ha az iskola irányába esik egy hivatal, menjünk oda, mielőtt felvennénk a gyereket a napköziből. Felesleges háromnaponta postára vagy bankba járni, a csekkeket és az utalásokat is gyűjtsük össze! A legtöbb banknál már internetes számlaelérést is igénybe vehetünk, így akár este, otthonról is elintézhetjük az átutalásokat, illetve a csekkek befizetését.

3. Törődjünk magunkkal is!

A tudósok szerint a túlhajszoltság egy idő után nemcsak koncentrálóképességünket és a munkavégzés minőségét rontja! Egészségünk is megsínyli a feszített tempót, ami akár kiégéshez is vezethet. Mindennap legalább egy órát töltsünk a szabadban : sétáljunk, sportoljunk, olvassunk vagy meditáljunk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

4. Munka és szórakozás

Ha több kötelező feladatot próbálunk párhuzamosan levezényelni, könnyen szétaprózódhat a figyelmünk, ami a munka minőségének rovására is mehet. Vannak azonban olyan tevékenységek, melyek kevesebb koncentrációt igényelnek, mégis muszáj őket elvégezni. Ezek mellett nyugodtan szórakozhatunk is, így feltöltődünk élményekkel és energiával. Például az orvosi váróban és a buszon hazafelé olvassunk, jegyzeteljünk, tervezzünk; vasalás vagy főzés közben pedig nézhetünk tévét vagy megbeszélhetjük a családdal az aktuális ügyeket.

Hogyan tehetünk szert több időre?

5. Kérjünk segítséget!

Gondosan mérlegeljük, hogy a napi teendők mennyi időt vesznek igénybe. Lássuk be, ha saját erőfeszítésünk nem lesz elég mindehhez, és előre szervezzünk gyerekfelvigyázót, vagy kérjük meg párunkat, a családot, hogy ők is segítsenek.

A házimunka sokunk számára szükséges rossz: megpróbáljuk a lehető legrövidebb idő alatt elvégezni, de gyakran még így is azt érezhetjük, felemészt minket az állandó mosogatás, takarítás, mosás. Lehet ez máshogy is? Korábbi cikkünkből megtudhatja, hogyan spórolhatunk órákat a takarításon.

6. Emlékeztessük magunkat!

Ha az ajtóra, a monitorra vagy a fürdőszobatükörre ragasztott kis cetlikkel figyelmeztetjük magunkat a legfontosabb feladatokra, biztosan nem hagyunk ki semmit. Az óracsörgés vagy a telefon jelzője pedig emlékeztessen arra: lejárt a munkára szánt idő!

7. Analizáljunk!

Értékeljük ki és rendszeresen gondoljuk újra időbeosztási stratégiánkat! Hétről hétre figyeljük meg, mivel pazaroltunk időt. Ha kell, csukjuk be munka közben a közösségi oldalakat, vagy határozzuk el, hogy legföljebb napi 1 órát töltünk internetes böngészéssel.

8. Tűzzünk ki egy fő célt!

Határozzuk el, hogy az egyes heteken mivel fogunk időt spórolni (pl. egyszerre 3-4 napra bevásárolunk, vagy munka közben nem vesszük fel a magántelefonokat).

9. Vessük be a "10 perces trükköt"!

Ha ódzkodunk egy feladattól, így örökké halogatjuk, inkább mindennap csak 10 percet foglalkozzunk vele. Máris tovább jutunk, mintha ki akarnánk bújni alóla.

10. Alakítsunk ki napi rutint!

A megszokott biztos teendők stabilitást nyújtanak és keretet adnak a napunknak, így könnyebben megy az időbeosztás is.

+1 Rangsoroljunk!

Érdemes különbséget tenni a hosszú távú célokhoz, vagyis az előrejutásunkhoz szükséges fontos feladatok, illetve a sürgős feladatok között, a kettő ugyanis nem mindig egyezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra