Elbutulhatunk a negatív gondolatoktól

Az ismétlődő negatív gondolatok növelhetik az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét - állapította meg egy brit kutatócsoport.

A negatív gondolatok csökkentik az agy azon képességét, hogy összefüggéseket találjon és emlékeket formáljon.

Kutatóknak nemrég a történelemben először sikerült annyira visszafordítaniuk Alzheimer-kóros betegek memóriaromlását, hogy azok visszamehettek dolgozni. Nem hinné el, hogy mivel érték el! - kattintson a részletekért! A Journal of Alzheimer’s Disease című szaklapban megjelent tanulmány szerint a pszichológiai tényezők legalább olyan fontosak a betegség kialakulásának szempontjából, mint a fiziológiai változások. Azonban a korábbi kutatások többsége inkább az utóbbiakra koncentrált, például arra, hogy milyen táplálkozási szokások járulhatnak hozzá a demencia kialakulásához .

A negatív gondolkodás nagyon gyakori olyan kórképekben, mint a szorongás, a depresszió vagy a poszttraumás stressz szindróma ; ezeket a betegségeket korábban már összefüggésbe hozták a demenciával.

Pozitív gondolatokkal tehetünk a demencia ellen

A negatív gondolatok tudatosan és tudattalanul is beférkőzhetnek az agyunkba, és mivel annyira foglalkoztatnak minket, egyszerűen „elszívják” az agyunk értékes erőforrásait. Emellett olyan stresszreakciókat indítanak el az agyban, melyek tartósan károsíthatják a sejteket, és fogékonyabbá teszi őket a demencia pusztító hatásaira.

A londoni Institute of Psychiatry, Psychology and Neuroscience kutatói szerint a negatív gondolatok önmagukban természetesen nem okoznak demenciát. Egy génvariáns, az APOE e4 jelenléte megnövelheti a betegség kialakulásának esélyét. A negatív gondolatokkal összefüggő pszichiátriai kórképek, mint a depresszió vagy a szorongás, és a gén együttesen többszörösére növeli a kockázatot.

Egy másik nemrég publikált kutatásban hasonló eredményekre jutottak: az American Academy of Neurology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint a cinizmus és a bizalmatlanság jelentősen megnöveli a demencia kialakulásának kockázatát.

A kutatásban 1449, átlagosan 71 éves férfi és nő vett részt, akiket éveken keresztül követtek. Azoknál, akik korábban bizalmatlanok voltak másokkal szemben, illetve úgy gondolták, hogy az embereket csak az önös érdek vezérli, közel 2,54-szer gyakrabban alakult ki Alzheimer-kór , mint azoknál, akik pozitívan és bizalommal fordultak mások felé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra