Ezt teszi a szomorúság a testünkkel

Biztos hallott már arról, hogy a depresszió szívproblémákat, cukorbetegséget, pánikrohamot okoz. De mi van azzal a szomorúsággal, amit egy rosszabb munkahelyi nap vagy egy szakítás után élünk át?

Mit tesz a szomorúság a testtel?

Úgy tűnik, ezeknek is megvan a maga böjtje. A University of Texas kutatói szerint szerint a szomorúság megváltoztatja szervezetünkben a stresszel kapcsolatos vegyületek szintjét, ennek hatására pedig olyan gyulladáskeltő fehérjék áramlanak szét, amelyek szívproblémákat, stroke-ot vagy metabolikus szindrómát okozhatnak.

A szomorúság testünkre is rossz hatással van, szomorúság stressz vérnyomás alvás egészség
A szomorúság testünkre is rossz hatással van

Amikor szomorúak vagyunk, testünkben megnövekszik az opioid vegyületek száma. Ezek nemcsak hangulatunk romlását alapozzák meg, hanem immunrendszerünket is gyengítik, illetve betegségre való hajlamunkat is fokozzák. Mindezek mellett egy olyan IL-18 nevű gyulladásserkentő fehérjét is termelnek, amelyet már korábban szív- és érrendszeri betegségek kapcsán vizsgáltak.

Mit tehetünk az érzelmi evés ellen? Ha rosszkedvűek, szomorúak lehangoltak vagyunk, hajlamosabbak lehetünk sokkal többet enni, ráadásul az egészségtelen, zsírban és szénhidrátban dús ételeket részesítjük előnyben. MI lehet ennek az oka és mit tehetünk az érzelmi evés ellen? Kattintson!

A szomorúság ugyan nem depresszió , de ugyanúgy roncsolja testünket, még ha rövidebb ideig is. A rosszabb pillanatok hatására fokozódik allostatikus terhelésünk is - az a teher, amelyet a szomorúság és a hozzá hasonló ismétlődő stresszfaktorok rónak ránk -, ezért is van az, hogy a fejfájások, izomfájdalmak vagy a gyengébb immunrendszer könnyebben romolhatnak tovább rosszkedv közben.

Máshogy eszünk, ha rossz kedvünk van

Egy 2013-as kutatás mutatott rá arra, hogy a rosszabb hangulat hatására jobban érezzük a keserű, édes és savanyú ízeket, ezzel is magyarázható az, hogy a szomorú emberek sokkal több junk foodot és kevesebb egészséges táplálékot fogyasztanak, ezzel pedig rövidtávon az elhízás, hosszú távon pedig szívproblémák kialakulásának kockázata nő.

Érdemes arra is figyelni, hogy mivel a szomorúság életünk jelentősebb eseményeihez kötődik, ezért hosszabb ideig is tarthat. Minél hosszabb ideig tart, annál jobban megemeli például a kortizolszintet, aminek hatására vércukrunk és vérnyomásunk is romlik, hogy az alvásminőségről már ne is beszéljünk.

Szerencsére mindezt megakadályozhatjuk: a rendszeres sport és meditáció, az elegendő alvás és a megfelelő diéta sokat segíthet abban, hogy a testünket és szellemünket fenyegető stresszt a lehető legkisebb károsodással átvészeljük.

Forrás: Prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra