Hogy legyen gyerekünk boldog iskolás?

Szinte valamennyi iskolai közösségben vannak népszerű gyerekek, és vannak olyanok, akik nem találják a helyüket, kivonulnak, vagy ami még rosszabb: kiközösítik őket. A szakértő szerint azonban a szülő segíthet, hogy a gyerek boldog iskolás legyen.

Gyermekünk közösségbe, majd iskolába kerülése nagy változást jelent életében, amelyet lelkileg is fel kell dolgoznia. Sok gyerek számára nem okoz problémát, hogy beilleszkedjen egy közösségbe, könnyen szerez barátokat, népszerű legyen az osztályban. Nem mindenkinek megy ez azonban könnyen, sőt a legtöbb iskolai csoportban van olyan gyerek, akit kiközösítenek, vagy aki nem találja meg a közös hangot a többiekkel , inkább maga vonul félre.

A gyerekre is kihatnak a családi problémák

Frank Zsuzsa gyerek klinikai szakpszichológus szerint egy gyerek óvodai viselkedése előre vetíti, hogy hogyan fog viselkedni az iskolában - ha problémák voltak a beilleszkedéssel, ez valószínűleg később is így lesz. A félénk, magába zárkózó viselkedésnek a szakember szerint oka lehet valamilyen szorongás , vagy épp a szülők problémái is.

"Ha például egy bohócszerepű gyerek van az osztályba, aki folyton produkálja magát, csak hogy figyeljenek rá, ott valószínűleg valami családi probléma húzódik meg a háttérben" - fogalmazott Frank Zsuzsa.

Fontos az önbizalom

A gyerek szakpszichológus szerint, bár a család anyagi helyzete, azaz például az, hogy milyen márkás ruhái vannak egy gyereknek, az iskolai közösségben betöltött szerepét alapvetően nem határozza meg, de bizonyos esetekben szerepe lehet. "Sokkal fontosabb az, hogy egy gyerek mennyire magabiztos. Ha otthon azt érzi, hogy fontos szerepe van, beleszólhat a dolgokba, kikérik a véleményét, emberszámba veszik, az iskolában is talpraesetten fog viselkedni. Ezzel szemben, ha csak legyintenek rá, folyton azt hallja, hogy még kicsi és úgysem tudhatja, akkor annak a gyereknek rozoga lesz az önbizalma. Ez pedig az iskolai viselkedésében is meglátszik" - fogalmazott Frank Zsuzsa a HáziPatika.com-nak.

A szülő emellett azzal is segíthet gyermekének a beilleszkedésben, ha segít iskolán kívüli programok szervezésében, bátorítja az ilyen találkozókat, például meghívja magukhoz azokat a gyerekeket, akikkel csemetéje az iskolában szimpatizál.

Frank Zsuzsa Gyermek klinikai szakpszichológus 1995-ben angol nyelvtanári, majd 2001-ben pszichológia és pszichológus-szakfordító szakon végzett a Debreceni Egyetemen. Diplomaszerzés után két évig a debreceni Gyermek és Ifjúsági Ideggondozóban dolgozott. Később iskolapszichológusként és nevelési tanácsadóban is dolgozott. Jelenleg magánrendelésen gyermekkori pszichés és nevelési problémákkal foglalkozik, illetve családterápiás tanácsadást is vállal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra