Hogyan javíthatunk a testképünkön?

Ön mit érez, ha a tükörbe néz? Büszkeséget? Szégyent? Kétségbeesést? A negatív önképnek hosszú távon az egészségünkre is káros hatása van, többek között depressziót és szorongást is okozhat. Hogyan javíthatunk a testképünkön?

Ne higgyünk a médiának!

A televízióban, a magazinokban és a filmekben olyan idealizált, tökéletes testeket mutatnak be, amelyekhez nem lenne szabad hasonlítgatnunk magunkat. A modelleknek, színészeknek és hírességeknek olyan alakja van, amelyet az átlagember nem, vagy csak nagyon nehezen érhet el. Kutatások szerint ezek a tökéletes testek (illetve az, hogy állandóan ezekhez próbáljuk mérni magunkat) látványa a férfiak és a nők esetében egyaránt csökkenti az önbizalmat és az önértékelést, és a hatásukra sokkal elégedetlenebbek leszünk a saját testünkkel.

Válogassuk meg az ismerőseinket!

Nézze meg, egyáltalán van-e oka az önostorozásnak! Testtömegindex-kalkulátorunk jó kiindulópontul szolgálhat az egészséges önkép kialakításához! Lehetőleg kerüljük azoknak az embereknek a társaságát, akik túlságosan is a külsejükkel vannak elfoglalva, túl sokat adnak a megjelenésre vagy minduntalan irreális vágyakat táplálnak a saját testükkel kapcsolatban. A családtagok, barátok és ismerősök ugyanis meglehetősen nagy hatással vannak a testképünkre , és az, ahogyan ők nyilatkoznak, befolyásolhatja a saját elképzeléseinket is. Ha például állandóan azt hallgatjuk, hogy az ismerőseink másokat kritizálnak, könnyen azt hihetjük, hogy minket is bírálni fognak. Ha pedig valaki folyton a fogyókúráról, a szépészeti beavatkozásokról vagy éppen a saját teste iránt érzett gyűlöletről beszél, akkor egy idő után úgy fogjuk érezni, hogy nekünk is csatlakozni kell ezekhez a beszélgetésekhez.

Írjunk egy levelet!

A címzett lehet egy ismerősünk vagy akár saját magunk is, a lényeg, hogy fogalmazzuk meg, mennyire fontosnak tartjuk az egészséget és az önbecsülést, és milyen károsnak tartjuk az idealizált testekhez való igazodás vágyát! Így nemcsak szavakba önthetjük, amit érzünk és gondolunk, de meg is erősíthetjük magunkat az elképzeléseinkben.

Ismerjük fel, és tegyünk a káros, önbecsülésünket romboló gondolatok ellen!

Ha felismerjük és megkérdőjelezzük ezeket, megpróbálunk reális válaszokat adni ezekre, akkor egy idő után képesek leszünk eltávolodni ezektől a gondolatoktól. Ha pedig eltávolodunk ezektől, akkor egészséges, önépítő gondolatokra tudjuk őket kicserélni. Egy papírt osszunk két részre, az egyik oszlopba írjuk fel a leggyakoribb önromboló gondolatainkat, a másik oszlopba pedig írjuk mellé az ezekkel ellentétes, pozitív és megerősítő gondolatot. Ha például gyakran eszünkbe jut, hogy a testünk tökéletlensége miatt értéktelenek vagyunk, emlékeztessük magunkat arra, hogy a személyiségünk és a tetteink alapján válhatunk értékes emberré, nem pedig a külsőnk alapján.

A negatív önképnek, testképnek hosszú távon az egészségünkre is káros hatása van

Ha utálatot érzünk a saját testünk ellen , mert az nem közelíti meg az ideálisnak tartott alakot, jusson eszünkbe, hogy nagyon kevés ember tudja ezt elérni, és nekik is rengeteg munkába, időbe, energiába, pénzbe és megfelelő genetikára van szükségük ahhoz, hogy megfeleljenek a divat elvárásainak.

Cserélje le a nézőpontját!

Ahelyett, hogy az alapján vizsgálnánk az étrendünket, az edzésprogramunkat vagy éppen a szokásainkat, hogy milyen hatással van a testünkre és az alakunkra, igyekezzünk az alapján értékelni ezeket, hogy miként hatnak az egészségünkre. Így ugyanis a hosszabb távú pozitív és negatív hatásokat is jobban tudjuk mérlegelni. Igyekezzünk a lehető legjobb egészséget elérni, próbáljuk meg minél jobban érezni magunkat a bőrünkben, erre ugyanis jóval nagyobb esély van, mint arra, hogy minimálisra tudjuk csökkenteni a testzsírszázalékunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra