"A kutatási eredmények arra utalnak, hogy az emberek rendelkeznek egyfajta beépített radarral, ami érzékeli, ha valaki vonzónak találja őket. Azt azonban egyelőre nem tudjuk, hogy a szimpátiát tudatosan, vagy csak tudat alatt érzékeljük" - nyilatkozta dr. Robin Edelstein, a Michigan Egyetem pszichológus professzora.
A mostani kutatás 200 heteroszexuális férfi és nő bevonásával készült, akiknek közel 2000 villámrandin kellett részt venniük. A tudósok négy esetben nyálmintát is vettek a résztvevőktől, hogy meghatározhassák hormonszintjüket . Két mintát még a villámrandik előtt egy héttel vettek le, a másik kettőt pedig közvetlenül a villámrandik előtt és után. Az eredmények szerint a tesztoszteronszint nem változott, ha csak az egyik résztvevőben alakult ki vonzalom a másik ember iránt. Közös szimpátia esetén azonban mind a férfiak, mind a nők tesztoszteronszintje jelentősen megnőtt.
"Sokan azt hiszik, csak a férfiak szervezetében van tesztoszteron , de ez nem igaz" - mondta Eli Finkel, a kutatás vezetője, a Northwestern Egyetem szociálpszichológus professzora. "Igaz ugyan, hogy a férfiak tesztoszteronszintje alapból jóval magasabb, mint a nőké, de a tesztoszteronszint és a szociális kapcsolatok közti összefüggés mindkét nem esetében hasonló. Vagyis a magasabb tesztoszteronszint férfiaknál is nőknél is szoros összefüggésbe hozható a romantikus és szexuális vonzalommal."
"Állatok esetében már körülbelül 50 éve ismert tény, hogy a hímek tesztoszteronszintje akkor a legmagasabb, amikor egy olyan, korábban ismeretlen nősténnyel találkoznak, akivel reális esélyük van a párzásra" - tette hozzá Finkel. "Mivel az embereknél ideális esetben mindkét fél hozzájárulása szükséges a szexuális kapcsolathoz, logikus, hogy a tesztoszteronszint akkor legyen a legmagasabb, ha a szimpátia és a szexuális vonzalom is közös. Ebben az esetben hormonjaink is szerelmi és szexuális kapcsolat kialakítására ösztönöznek." Finkel és kollégái a Személyiség- és Szociálpszichológiai Társaság New Orleansban megrendezésre került éves gyűlésén ismertették kutatási eredményeiket.
Dr. Edelstein szerint a kutatás "rendkívül érdekes kérdéseket vet fel". "Ezek a specifikus hormonális változások szorosan összefüggenek a kölcsönös szimpátiával, ez pedig tényleg megerősíteni látszik a kémia szerelmi kapcsolatokban betöltött szerepét. Ugyanakkor nem tudhatjuk, hogy mennyire képesek az emberek felismerni azt, ha valaki vonzódik hozzájuk. Vajon vannak olyanok, akik könnyebben felismerik a másik nem közeledését? És ha igen, ez is a tesztoszteronnal lehet összefüggésben? Számtalan kérdés vár még megválaszolásra."