Tényleg megszakadhat a szív? (2)

Mellkasi szorítás, kisugárzó fájdalom, légzési nehézségek: első ránézésre szívrohamnak gondolnánk, ám egy teljesen más betegség az összetört szív szindróma.

Az összetört szív szindrómát akkor kezdték el tanulmányozni, mikor rájöttek, hogy több olyan beteg is jelentkezik az ügyeleten szívrohamhoz hasonló tünetekkel, akik nemrég elveszítettek valakit, vagy más nagyobb traumán, például autóbaleseten estek át, esetleg egy rablás áldozatai voltak.

Ezek az események stresszreakciót indítanak el a szervezetben, melynek során különböző vegyületek, hormonok termelődése fokozódik, és az egész testünk, így a szív is felkészül arra, hogy adott esetben "harcolnia vagy menekülnie" kell.

Jó tudni A pánik is szívrohamhoz vezethet és leginkább az 50 évnél fiatalabbakat érinti; olvasson tovább ! Az emberek egy részének viszont a szíve eltéréseket mutat: a bal kamra nem szokványos alakú, így nem is tud megfelelően működni, a szívizom ugyanis nem elég erős. A szívizom eltéréseit összefoglaló néven kardiomiopátiának nevezik, a kialakulásának oka sokféle lehet (összefügghet például más betegségekkel, alkoholizmussal, de lehet születési rendellenesség következménye is).

Ha egy korábban nem diagnosztizált kardiomiopátiás beteg olyan helyzetbe kerül, hogy a szívének több vért kell pumpálnia, jobban kell dolgoznia, könnyen szívrohamhoz hasonló tüneteket produkálhat. Ez azonban nem "igazi" szívroham, de legalább olyan veszélyes, sőt halálos kockázatú lehet.

A megtört szív szindrómának is nevezett kardiomiopátia a népesség nagyjából 2-5 százalékát érintheti és gyakoribb a nők körében. Mivel a betegség egyébként tünetmentes és semmiben sem akadályozza az érintettet, egy komolyabb stresszhelyzet állíthatja olyan terhelés elé a szívet, hogy az jellegzetes tünetekkel jár együtt.

Összetörhet a szíve

Összetörhet a szíve Ezek közé tartozik a nehézlégzés, a mellkasi szorítás, a szívdobogásérzés, a szédülés , a karba kisugárzó fájdalom, a fokozott izzadás. Mivel a kardiomiopátia és a szívroham közötti különbségeket nem lehet megkülönböztetni, ha ezeket a tüneteket észleljük magunkon, azonnal hívjunk mentőt! A kezelőorvosnak pedig mondjuk meg, ha az elmúlt időszakban nagyobb traumán, stresszes eseményen (ebbe a szokatlanul nagy fizikai megterhelés is beletartozhat) estünk át.

A betegség kezelhető, de nem gyógyítható, a gyógyszeres kezelés célja egyrészt a szív izmainak erősítése, a szív megfelelő működésének biztosítása, másrészt az pulzusszám csökkentése. Ezt többek között nyugtatókkal, vagy stresszcsökkentő módszerek elsajátításával érhetjük el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Fokozatosan mindenütt megnövekszik, megvastagszik a felhőzet, és leginkább az északi tájakon több helyen is lehet számítani gyenge csapadékra: a legtöbb helyen havazással indul, amit előbb északnyugaton, majd keletebbre is havas eső, eső vált fel, de az ország északkeleti harmadában estig havazás lesz a jellemző. Az átmenet során főként északkeleten ónos eső is előfordulhat. A déli, délnyugati szél sokfelé megélénkül, a Dunántúlon megerősödik. A hőmérséklet kora délután és késő este egyaránt -2 és +8 fok között alakul. Ma az orvosmeteorológiai helyzetet melegfronti hatás és gyors légköri melegedés határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra