"Épp ellenkezőleg, a kutatásaink eredményei azt mutatják, hogy a férfiak a jobbak az összetett feladatok megoldásában" - mondta Timo Mäntylä , az egyetem pszichológus professzora. A kutató szerint ugyanis a férfiak néha jobbnak bizonyulnak az ilyen feladatok elvégzésében, ráadásul a nők teljesítménye összefügg menstruációs ciklusukkal is.
A kutatásba 160 férfit és nőt vontak be, akik 20 és 43 év közöttiek voltak. Az önkéntesek azt az utasítást kapták, hogy kövessék nyomon három óra állását, amelyek különböző helyen voltak és más időt mutattak, valamint eltérő sebességgel mértek. Emellett még néhány egyszerű szabályt is be kellet tartaniuk, például, hogy nézzék meg az órák márkáját, és ha látják a képernyőn, kattintsanak rá az egérrel.
Mäntylä és kollégái úgy találták, hogy az a képesség, miszerint össze tudunk kapcsolni több különböző feladatot egyszerre , a térbeli képességekkel függ össze, amelyben ismert, hogy a férfiak jobbak. A kutatók szerint ennek oka az, hogy ez a nők menstruációs ciklusával együtt változik. "Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a nők térbeli képességei nagyobb kapacitásúak lehetnek a ciklusuk bizonyos idején, míg a peteérés időszakában, amikor magasabb az ösztrogénszint, sokkal alacsonyabb. Az eredményeink a feladatmegoldó képességek tekintetében egyértelmű különbségeket mutattak ki a férfiak és az ovulációs fázisban lévő nők között. Ez a hatás azonban megszűnt a nők menstruációs fázisában" - fűzte hozzá a szakember.