"A szenvedély és a lelkes hozzáállás nagyon fontos a cégek számára, mert általában jó teljesítménnyel jár együtt, de természetesen ennek a szenvedélynek is lehetnek árnyoldalai. Fontos meghatározni, melyek az egyén motivációi" - mondta Ide Katrine Birkeland, a nemrég megjelent kutatás vezető szerzője.
Birkeland szerint megkülönböztethetünk pozitív, harmonikus szenvedélyt és negatív, megszállott szenvedélyt. Az elsőnél a munka iránti lelkesedés a teljesítménnyel, a kreativitással, az elkötelezettséggel jár együtt, és a karrier fontos az egyén életében, ám nem a legfontosabb tényező.
A második esetében a motiváció a szociális státusz megszerzése: az egyén a munkája, beosztása alapján ítéli meg saját magát és nem a valós értékei szerint. A megszállott szenvedélyhez gyakran kapcsolódik a stressz, a kiégés és a család-karrier közötti, negatív, megszállott szenvedély nemcsak az alany életét emészti fel, de azokra is komoly hatással van, akik körülötte élnek (például a családtagok is stresszesebbek, feszültebbek). A munkahelyi légkörnek sem tesz jót egy-egy ilyen kolléga, mert általában "rosszindulatúak, tiszteletlenek és leereszkedőek" a munkatársaikkal.
Birkeland 1200 szakszervezeti tagot követett egy éven keresztül. Háromszor interjúkat is készített velük, mely során kérdéseket tett fel nekik a lelkesedésükkel, a viselkedésükkel és az általános jól-létükkel kapcsolatban. A kutatásban részt vevők 18 százalékára volt jellemző, hogy megszállott szenvedéllyel viseltetnek a munkájuk iránt.
A kutatók szerint elsősorban a munkatársak kiválasztásánál kell figyelni arra, hogy valaki lelkesedése inkább pozitív vagy negatív. A kiégés és stressz később jelentkezzenek - azonban eddig még nem találták meg a megfelelő módszert arra, hogy ezeket teljesen elkerülhessük.