Óvakodjon a frissen kinevezett kollégáktól!

A legújabb kutatás azt mutatja, hogy a hatalomhoz nem szokott emberek nagyobb valószínűséggel bosszúvágyók, amikor hatalomra jutnak. A régóta hatalmon lévők ezzel szemben elnézőbbek a felismert gaztetteket illetően.

A Kenti Egyetem szakértője, dr. Mario Weick és az ausztrál Adelaide Egyetem kutatója, Dr. Peter Strelan első alkalommal vizsgálták a hatalom és a bosszú összefüggését. Kutatásukból az derült ki, hogy nagyobb valószínűséggel hajtanak végre bosszút és más agresszív tetteket olyan személyek, akik frissen jutottak hatalomhoz, így jobban félnek a fenyegetésektől, mint azok, akik magabiztosabbak hatalmi pozíciójukban.

A kutatók következtetésüket négy kísérletből vonták le, amelyekben közel ötszáz ember vett részt. A kísérletekben azt vizsgálták, hogyan reagálnak a résztvevők olyan bűnökre, mint a plágium, a hanyagság, a erőszakos bűncselekmények . Néhány résztvevőt hatalmi pozícióba helyeztek, mielőtt mérték az elkövető elleni bosszúra való hajlandóságot. A többi résztvevőt nem tették ki hatalomnak, vagy a tehetetlenség/gyengeség epizódjának tették ki.

Aki főnök lesz, bosszút áll?

Mind a négy kísérletből az derült ki, hogy a hatalomhoz nem szokott emberek, akiket hatalmi pozícióba helyeztek, nagyobb valószínűséggel voltak bosszúállók, mint azok, akik megszokták a hatalmi pozíciót . Nem tapasztaltak azonban különbséget a hatalommal nem rendelkező, illetve a rövid tehetetlenségnek kitett csoportok között. Azok viszont, akik hozzá voltak szokva a hatalomhoz, épp ellenkező tendenciát mutattak, ők hajlamosabbak voltak elnézően viselkedni a bűnelkövetőkkel szemben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az Északi-középhegység tágabb térségét leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Legfeljebb szitálás, gyenge eső néhol előfordulhat. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, néhol erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Késő estére -2 és +9 fok közé hűl le a levegő, délnyugaton mérhetjük a magasabb, míg északkeleten az alacsonyabb értékeket. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra