Hüvelyfertőzés: így előzze meg!

A nők legalább 80-85 százalékának volt már valamilyen hüvelyfertőzése, így szinte mindenkit érint ez a probléma, beszélni mégsem szeretünk róla. Vegyük sorra, mi okozhatja ezeket a kínos és kellemetlen betegségeket? Hogyan védekezhetünk?

A hüvelyfertőzéseket általában a szexuális élettel hozzák összefüggésbe, pedig egyáltalán nem biztos, hogy ilyen módon fertőződünk meg. Egy rosszul kitakarított nyilvános wc, egy uszodai látogatás, vagy éppen egy wellness hétvége alatt, a langyos vízben üldögélve is összeszedhetünk valamilyen csípő, viszkető, fájdalmas hüvelybetegséget. De bizonyos gyógyszeres kezelés is járhat nem várt következményekkel: például egy felső-légúti fertőzés kezelésére szedett antibiotikum, ami nem csupán az aktuális betegség kórokozóit pusztítja el.

Sérülékeny védelem

A hüvely - a bőr és nyálkahártyák többi részhez hasonlóan - saját mikrobiológiai védelemmel rendelkezik. Ennek egyensúlyához elengedhetetlen a savas vegyhatású közeg, ami meggátolja a betegségekért felelős mikroorganizmusok szervezetbe kerülését. Az őrzésért felelős jótékony tejsavbaktériumok azonban könnyen áldozatául eshetnek egy antibiotikum-kúrának , hiszen ők is elpusztulnak a "rossz" baktériumokkal együtt. Ám bármi is legyen az ok, ha a hüvely természetes flórája lúgos irányba tolódik el, megnyílik a kapu a kórokozók előtt: így könnyen kialakulhat fertőzés, ami akár a hasüregbe is feljuthat.

A hüvelyfertőzés megfelelő higiéniával megelőzhető

Kézmosás, tampon, szintetikus fehérnemű

Az már kiderült, hogy a hüvely védelme meglehetősen sérülékeny, ám egyensúlyát nagyon hétköznapi dolgok is befolyásolhatják. Az is előfordulhat, hogy egy-egy helytelen higiénés szokás miatt alakul ki hüvelygyulladás. Ilyen például az, ha a wc használata előtt és után megfeledkezünk a kézmosásról , s az sem tesz jót, ha nem megfelelően használjuk a tampont. Bármilyen furcsa, de a túl hosszú vagy a túl rövid időközönkénti csere is károsíthatja a hüvely egészségét. S még egy: bár tudjuk, hogy a divat nagy úr, mellőzni kellene - vagy legalább ritkábban viselni - a bőr szellőzését gátló, szintetikus, szűk fehérneműket.

Hatékony segítőtársak: C-vitamin, ezüst

A hüvelyfertőzések esetében is igaz: jobb lenne megelőzni, mint kezelni. Ráadásul ezek a kellemetlen betegségek hajlamosak arra, hogy újra és újra kiújuljanak. Ezért is nagyon fontos, hogy helyreállítsuk, megvédjük a hüvely a savas közegét és a tejsavbaktérium flórát. A C-vitamin például kiválón alkalmas arra, hogy elősegítse a saját baktériumflóra szaporodását: ez a vitamin jó néhány zöldségben és gyümölcsben - paprika, csipkebogyó, grépfrút - is megtalálható, de tabletta formában is szedhetjük és kenőcsök összetevője is lehet. A másik segítség az ezüst lehet, amit az emberi szervezet csak apró részecskékre bontva, tehát kolloid formában képes felhasználni. Baktérium-, vírus- és mikrobaölő hatása igen erős: a káros baktériumok elpusztításával megakadályozza a kórokozók megtelepedését a hüvelyben. Hatása azon alapszik, hogy a mikroorganizmusokban a kórokozók anyagcseréjét elősegítő enzimek működését gátolja, így kórokozók gyorsan elpusztulnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra