Az, hogy bizalmas információkat osztunk meg a magánéletünkről másokkal, fontos eleme lehet egy új kapcsolat létrehozásának, és egy meglévő megerősítésének. Ezek az információk lehetnek érdekesek, vagy nagyon személyesek és „érzékenyek”, például a vallásos meggyőződés vagy az, hogy milyen félelmeink vannak.Ha együtt nevetünk másokkal, akkor az emberek szívesebben megosztják ezeket az információkat magukról, ráadásul úgy, hogy ennek nem is nagyon vannak tudatában.
Az elmélet tesztelésére Alan Gray, a University College London kutatója és csapata 112 egyetemistát vontak be a kísérletükbe, akiket négyes csoportokba osztottak. A diákok nem ismerték egymást. A csoportoknak egy-egy tízperces videót mutattak. A videók különböző hangulatúak voltak: az egyik egy komikus előadása, a másik egy golfozással foglalkozó oktatóvideó, a harmadik pedig a dzsungel életét bemutató természetfilm-részlet. A videók után megvizsgálták, hogy milyen hangulatban vannak a diákok, akiknek egy-egy rövid üzenetet is kellett írniuk a csoportjukban lévő többi tagnak azért, hogy jobban megismerhessék egymást.
Azok, akik a vicces videót nézték együtt, jóval több intim információt osztottak meg magukról, mint azok, akiknek a semleges filmet vetítették le. Gray szerint ez nemcsak a közös pozitív élmény hatása, hanem azoké a hormonális hatásoké is, amelyek a nevetés során szabadulnak fel a szervezetünkben.
„A nevetés olyan viselkedésmintákkal jár együtt, amelyek serkentik a kapcsolatok fejlődését és megerősítését. A bizalmas információk átadása ráadásul öntudatlanul történik, csak az veszi ezt észre, aki kapja az információkat. Ezek az eredmények azt sugallják, hogy a nevetést sokkal elkötelezettebben kell vizsgálnia azoknak, akik a kapcsolatok fejlődésével foglalkoznak” – mondta Gray.
A kutatás eredményeiről a Human Nature című szaklapban számoltak be. Forrás: www.springer.com