Együtt jár a függőség az elmezavarral?

A Washington Orvosi Egyetem kutatásai szerint az átlag népességgel összehasonlítva jóval magasabb a dohányosok, valamint alkohol- és drogfüggők aránya a pszichotikus betegségekkel küzdők körében.

Dr. Sarah M. Hartz és kollegái a súlyos pszichiátriai betegségekben szenvedők függőségi problémáit vizsgálták meg közel 20.000 önkéntes részvételével. A résztvevők közül több mint 10 ezer önkéntes kórtörténetében nem szerepeltek mentális betegségek, 9142-en azonban komoly pszichotikus betegségekkel, például skizofréniával , bipoláris zavarral, szkizoaffektív zavarral, vagy súlyos depresszióval küzdöttek.

Az adatok szerint a súlyos pszichiátriai betegségekkel küzdők 30 százaléka volt "rohamivó". A rohamivás esetükben egy alkalommal legalább négy adag alkoholos ital elfogyasztását jelentette. Az átlag populáció körében a rohamivás előfordulása nagyjából 8 százalék. A vizsgálati eredményekből kiderült továbbá, hogy a pszichiátriai betegek közül 75 százalék volt a rendszeresen dohányzók aránya, szemben az egészséges résztvevők 33 százalékával.

Az elmezavar gyakran jár együtt függőségi problémákkal

A mentális problémákkal küzdők fele ráadásul rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztott marihuánát is. A marihuána-fogyasztás előfordulása az átlag lakosság körében mintegy 18 százalékra tehető. A pszichiátriai betegek 50 százaléka ezen kívül egyéb szereket is használt. A rekreációs drogok használatának aránya az átlag lakosság körében körülbelül 12 százalék.

A vizsgálatot végző tudósok szerint a fenti adatok azért jelentenek különösen nagy gondot, mert a pszichiátriai betegségekkel küzdők 12-25 évvel korábban halnak, mint egészséges társaik. "Ezek az emberek nem kábítószer túladagolásban, vagy öngyilkosság következtében halnak korábban, hanem a szívbetegség és a rák miatt, ami a folyamatos alkoholfogyasztás és dohányzás következménye" - nyilatkozta dr. Hartz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kalkulátorunkkal kiszámolhatja, Ön eddig mennyit költött cigarettára! A tudósok szerint a mentálhigiéniás dolgozóknak hatékonyabban és többet kéne tenniük a pszichiátriai betegségekkel küzdők dohányzási, valamint alkohol- és drogfogyasztási szokásai ellen. "Bár már korábbi kutatásokból is kiderült, hogy a dohányzás, az alkoholfogyasztás, és a kábítószer-használat komoly problémát okozhat a mentálisan beteg páciensek esetében, gyakran az orvosok nem is foglalkoznak ezekkel a járulékos problémákkal, pedig ezek jelentősen lerövidíthetik a betegek várható élettartamát" - nyilatkozta dr. Hartz.

A kutatás részletes leírása a című tudományos szaklapban olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra