Soha ne döntsön, ha éhes

Svéd kutatók felfedeztek egy hormont, amely akkor keletkezik, amikor éhesek vagyunk. Ez a vegyület megzavarja a racionalitásérzéket és a döntéshozatalt.

A Göteborgi Egyetgem Sahlgrenska Akadémiáján a tudósok patkányoknak adtak ghrelin hormont, mire az állatok nagyobb valószínűséggel cselekedtek impulzívan.

Az impulzivitás különböző mértékben, de mindenkit érint, és minden egyén többé-kevésbé impulzív, a helyzettől függően. Ha hajlandóak vagyunk lemondani valami kellemesről valami későbbi és még jobb javára, az a helyzet feletti ellenőrzést mutatja. Ezt az úgynevezett késleltetett kielégülést tekintik impulzív viselkedés ellentétének.

Impulzivitásnak két típusa van: impulzív cselekvés, más szóval az arra való képtelenség, hogy az ember leállítsa magát a fizikai cselekvésben; és az impulzív választás, amelyben képtelen késleltetni kielégülést.

Bár a legtöbb ember képes hatékonyan irányítani az impulzusait, az impulzivitás jelentős tényező számos betegségben, beleértve a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD), az obszesszív-kompulzív zavar (OCD), a táplálkozási rendellenességeket és a kábítószer-fogyasztást.

Az éhséget okozó hormon megzavarja a racionalitásérzéket és a döntéshozatalt

Korábbi tanulmányok már felfedezték a kapcsolatot az élelmiszerrel való jutalmazás és az impulzív viselkedés között. Azonban ennek a mechanizmusa még nem bizonyított. Ehhez minden bizonnyal a ghrelin hormon szerepét kell tisztázni, amire folynak is erőfeszítések.

A ghrelin hormon a gyomor-bél traktusban termelődik, s a központi idegrendszerre hat. Akkor jelenik meg, ha a gyomor üres. Ha a gyomor telítődik, a ghrelin termelődése megszűnik. A ghrelin felkészíti a testet az étel befogadására, ahogy a hipotalamusz sejtjei is, amelyek megteremtik az éhségérzetet .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az impulzív, gyakran szabálysértésig fajuló evésben, ivásban, drogozásban, szexben, pénzszerzésben jeleskedő embereknél a kockázatkereső magatartás oka az agyban keresendő, egy új felfedezés segíthet a függőségek egyes típusainak kezelésében. Részletek!

A ghrelin szerepe nem korlátozódik csak az éhségválaszra, hanem szerepet játszik a kábítószer-, alkohol- és élelmiszer-bevitellel kapcsolatos jutalmazási viselkedésben is.

A Sahlgrenska Akadémián Karolina Skibicka vezetésével a ghrelin potenciális szerepét vizsgálták az impulzív viselkedésben. Patkányokkal folytatott kísérleteken keresztül a csapatnak sikerült pontosan behatárolni azt az agyi területet, amely úgy tűnik, hogy részt vesz az impulzív viselkedésben. „Az eredményeink azt mutatják, hogy a ghrelin korlátozott hatására a ventrális tegmentalis területen, amely az agy jutalmazási rendszerének kulcsfontosságú eleme, elegendő volt ahhoz, hogy a patkányok impulzívan viselkedjenek. Amikor azonban blokkoltuk a ghrelint, az impulzív viselkedés nagyban csökkent” – közölte Karolina Skibicka.

A kutatók azt remélik, hogy az eredmények segíthetnek az új pszichoaktív szerek kifejlesztésében. Már tanulmányozzák a ghrelin-antagonistákat (azokat a hatóanyagokat, amelyek blokkolják a ghrelint) az elhízás elleni gyógyszerek kifejlesztésében, valamint abban is, hogy milyen módon segíthetnek kezelni a drogfüggők kábítószer-bevitelét.

Skibicka azt is reméli, hogy végül, az agy ghrelinreceptorait célozva azokat a pszichiátriai rendellenességeket is kezelni tudják majd, amelyeket impulzivitási problémák jellemeznek.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

Délnyugat felől egyre többfelé borul be az ég, legfeljebb az ország északkeleti harmadán lehet némi szűrt napsütés, illetve az Alföld területén maradhatnak tartósan ködös tájak. Napközben az ország délnyugati felén várható többfelé eső. A légmozgás mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra