Sokkal nagyobb figyelmet fordítunk a döntéseink lehetséges kimenetelére, ha stresszes helyzetbe kerülünk, mint normál körülmények között. Gondoljunk csak bele, milyen érzés, amikor egy nagy prezentáció előtt - amit mi tartunk - hirtelen meg kellene hoznunk egy fontos döntést is. Feszültséget keltene bennünk, igaz?
Meglepő módon ez az állapot azonban megfontoltabbá tesz bennünket, ahelyett, hogy negatívan hatna. "A stresszt általában negatív tapasztalatokkal társítják, ezért azt gondolhatnánk, hogy negatívan hat a döntéshozatalra is" - magyarázta a Mara Mather, a kutatás vezetője.
A vizsgálatok során a kutatók a résztvevőket valamilyen feszült, kellemetlen helyzetbe hozták - jeges vízbe rakták a kezüket, vagy beszédet mondattak velük -, miközben egy fontos kérdésben is dönteniük kellett. Érdekes módon feszült helyzetben a résztvevők a döntések során inkább a pozitív eredmények lehetőségeit mérlegelték, és kevésbé foglalkoztak a negatívumokkal.
A szakértők szerint ez azt jelenti, hogy stresszes helyzetben egyszerűen nagyobb figyelmet fordítunk a pozitívumokra, mint a lehetséges negatívumokra. "A kényszer érzése, hogy jutalmat kapjon az ember, ilyenkor sokkal erősebben hat, és kevésbé is tudunk ellenállni neki" - tette hozzá Mather.
A stressz persze olykor inkább gátló hatású. Nehéz helyzetbe kerülhet például valaki, akinek a gyermekét baleset éri, és a kórházban azonnali döntést kell hoznia. Ilyenkor a feszült állapot gyakran csak ront a helyzeten. "Úgy tűnik, hogy attól függően, hogy a stressz nagysága valóban hatással van a döntésre" - vélekedtek a kutatók.
A tanulmány a Psychological Science folyóiratban jelent meg.