A túlzott munkahelyi feszültség több időskori betegséget jelent a finn kutatók szerint, akik kórházi tartózkodással hozták összefüggésbe az ilyen jellegű megerőltetést. A mentális megerőltetés forrásai például a szűk határidők, a magas elvárások illetve a kiszolgáltatottság érzése lehetnek. Ennek fizikai párja verejtékezéssel, fulladással és izomlázzal jár.
"A munkahelyi megerőltetés érzékelése mindenképpen egyéni, tehát az azonos munkakörben dolgozók is eltérő módon számolnak be róla" - nyilatkozta a kutatást vezető Mikaela von Bonsdorff. "A téma kapcsán muszáj megjegyezni, hogy ez a fajta nyomás nem feltétlenül negatív, ám a folyamatosan jelen lévő magas elvárások azonosított egészségügyi kockázatot jelentenek" - tette hozzá.
Nemrégiben készült vizsgálatok alapján a hosszú távú munkahelyi megerőltetés alacsonyabb teljesítőképességhez vezet, ami időskorban is érezhető. Von Bonsdorff a Jyväskyläi Egyetem munkatársaként több mint 5000 finnt vett górcső alá, akik közül mind a közszférában dolgozott, és 1981-ben középkorúként töltött ki stresszre vonatkozó kérdőívet.
A következő 28 év kórházi adataival összevetve kiderült, hogy az című szakfolyóirat hasábjain.
"Érdekes, hogy az összefüggés akkor is megmaradt, miután a résztvevők betöltötték a 65. életévüket, amiből arra következtethetünk, hogy a megterhelés hatása nem feltétlenül azonnal jelentkezik, hanem akár sok év múlva" - összegezte von Bonsdorff. A férfiaknál és a nőknél egyaránt a fizikai megterheléssel egyenes arányban nőtt a kórházban töltött napok száma.