A civilizáció betegsége, a reflux

A reflux szó visszafolyást jelent. Ki ne érezte volna, hogy néha visszajön a lenyelt étel, és kellemetlen maró érzés járja át a torkát. Ilyenkor jót tesz egy falat kenyér és egy korty víz. Ha azonban minduntalan jelentkezik, nem árt orvost felkeresni.

Fiziológiásan is előfordul, de ha gyakori és nagyobb mértékű - például túl sok és túl gyakori kávé- vagy teafogyasztás, szaliciltartalmú gyógyszer szedése, szűk ruha viselése, hirtelen és gyors evés, lefekvés előtti étkezés miatt -, akkor a gyomorsav visszafolyása égő érzést okoz. "Ég a gyomrom!" felkiáltással ilyenkor a legtöbb ember szódabikarbónáért nyúl. Ha ez a kellemetlen érzés csak ritkán jön elő, talán ez a háziszer - vagy bármely vény nélkül kapható savlekötő - segíthet, ám ha e tünet egyre gyakrabban jelentkezik, már felmerülhet a refluxbetegség gyanúja, amelyet már nem lehet "házilag" kezelni.

Kevesen tudják, hogy a "gyomorégés"-érzet valójában nem is a gyomorból, hanem a nyelőcsőből ered. Kiváltó oka, hogy a gyomorszáj záróizmai nem zárnak jól, ezért a gyomorsav rendszeresen feljön a nyelőcsőbe és marja, égeti azt.

Mint dr. Tóth Éva gasztroeneterológus főorvos mondja, a nyelőcsőbe visszajutó savanyú gyomornedv a garatig is feljöhet, és itt a nyálkahártyát is károsíthatja. A betegség előrehaladtával ez nyelési nehézséget, fájdalmat, torokfájást, rekedtséget, gyulladásokat, idült hörghurutot, krónikus (éjszakai és reggeli) köhögést, súlyosabb esetekben pedig asztmaszerű panaszokat, nyelőcsőszűkületet, -vérzést, a szívinfarkusra hasonlító, ám nem szíveredetű mellkasi fájdalmakat, illetve akár visszatérő tüdőgyulladásokat is okozhat. Az sem ritka, hogy a beteg gyomra fáj étkezés előtt, esetleg étvágytalan, kevés étel elfogyasztása után is telítettnek érzi a bendőjét, émelygés, hányinger fogja el.

Hajlamosító tényezők

A refluxosok száma évről évre növekszik szerte a világon. Erre az emésztőszervi megbetegedésre ugyanis hajlamosít a túlsúlyosság (a pocakos embereknél megnövekszik az ún. hasűri nyomás, magas a rekeszállásuk), a rendszertelen táplálkozás, az ülő életmód (egyre több a refluxbeteg kisiskolás, de tizen-huszonéves diák is, s az ülőmunkát végzők, a sokat volán mögött ülők ugyancsak a potenciális vagy lehetséges refluxosok közé tartoznak). A divatos "szenvedély" a dohányzás, a túlzott alkohol-, a tea-, kávéfogyasztás, sőt a szalicilát tartalmú fájdalomcsillapítók, de az altatók és a nyugtatók is irritálják a gyomor nyálkahártyáját. Utóbbiak például úgy, hogy "ellazítják" a gyomorszájat, ezért aki túl hosszú ideig szedi ezeket a szedatívumokat, azoknál megnő annak az esélye, hogy a refluxátum (a gyomorsavval kevert ételmaradék) a légutakba kerüljön. Nem régi a felismerés, hogy az időskori ismétlődő tüdőgyulladások mögött refluxbetegséget kell keresni. Kevéssé köztudott, hogy a csecsemőket ugyancsak nem kerüli el a reflux. Az étvágytalanság, a gyakori légúti tünetek, esetleg "bukáshajlam", az étkezések utáni hányások önmagukban is e betegség meglétére utalhatnak. (Igen fontos a babák étkezések utáni böfiztetése, hiszen a csecsemő gyomorszája még nem zár jól, ezért ha etetés után rögtön lefektetjük, visszabukja a tejjel kevert gyomorsavat!) A nagyobb gyerekek refluxtünetei a felnőttekéhez hasonlítanak, a kezeletlen betegségnél pedig a felnőttekéhez hasonló szövődmények is kialakulhatnak. A csecsemők és kisgyerekek panaszainak, tüneteinek kivizsgálása nagyon fontos és olykor halaszthatatlan még akkor is, ha az sokkal időigényesebb, mint a felnőttek refluxbetegségének feltárása.

Felismerés és kezelés

Egy nemrégiben végzett egészségfelmérés adatai szerint hazánk lakosságának 55 százaléka szenved a refluxbetegség tüneteitől, ám többségük nem is gondol arra, hogy szakorvoshoz, gasztroenteorológushoz kellene fordulnia. Pedig az időben felismert és kezelt reflux jól - gyógyszerrel, az életmód és táplálkozási szokások megváltoztatásával - gyógyítható és karbantartható. Az enyhébb és közepesen súlyos refluxbetegség gyógyításánál használt gyógyszerek közül hatékonyak lehetnek azok, amelyek a savat "kötik" le, illetve azok, amelyek a savtermelést gátolják.

A nyelőcsőreflux időben történő felismerésével és kezelésével elébe lehet menni a nyelőcsőgyulladás, -szűkület, illetve a nyelőcsőrák kialakulásának. Súlyosabb esetekben szóba jöhet a laparoszkópos műtéti megoldás is.

A gyomor betegségei közül a fekélybetegség keletkezésében is szerepe van a gyomorsavnak, ugyanis a fekély keletkezésében fő szerepet játszó Helicobacter pylori savas közegben tud megélni, tenyészni. A szakorvosok a nyombél- és gyomorfekélyt összefoglaló néven ún. peptikus (emésztéses) fekélynek nevezik. A nyombélfekély gyakoribb, mint a gyomorfekély, s a gyomrot közvetlenül követő vékonybél első néhány centiméteres szakaszán alakul ki. Bizonyos hatások baktériumfertőzés nélkül is hozzájárulhatnak a gyomorfekély kialakulásához. A gyógyszerek közül a szalicilátok, a nem szteroid gyulladásgátlók fekélyeket okozhatnak.

Tóth főorvos asszony igen fontosnak tartja, hogy sürgősen forduljunk szakorvoshoz, amennyiben gyakran érzünk gyomorégést, vagy éjszaka gyomorfájásra ébredünk, ha naponta többször is fájlaljuk a gyomrunkat, ha éhségérzetünk is, étkezésünk is gyomorfájással párosul. Ne várjunk addig, míg az étkezéseket követő hányinger, hányás jelentkezik. A fekélybetegségek ugyanis a kezdeti stádiumban gyógyszeres kezeléssel hatékonyan gyógyíthatók. A gyomor- és nyombélfekély kezelésének egyik legfőbb célja a helicobacter pylori kipusztítása, és másodlagosan a gyomor savtartalmának csökkentése.

Nem szükségszerű tehát a betegnek eljutnia sem a műtőig, sem a vérzésekig vagy a perforációig. Egyébként a gasztroenterológus a sokak által rettegett gyomortükrözést (gasztroszkópiát) a legpontosabb diagnosztikai eljárásnak tartja, ám az együttműködő páciens maga is sokat tehet azért, hogy a vizsgálat minél gyorsabb legyen és a lehető legkevesebb kényelmetlenséggel járjon. Arról, hogy milyen vizsgálati módszerek jöhetnek szóba, természetesen elsősorban a beteg kora, állapota, panaszainak jellege és fennállásuk időtartama alapján dönt a szakorvos. XI.évf./3.sz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.