Amit tudni kell az élelmi rostokról

A táplálék-összetevőket szénhidrátokra, fehérjékre, zsiradékokra, vitaminokra, ásványi anyagokra és élelmi, vagy más néven diétás rostokra osztályozzuk. Az utóbbi nem tápanyag, és mégis rendkívül fontos.

A táplálék-összetevőket szénhidrátokra, fehérjékre, zsiradékokra, vitaminokra, ásványi anyagokra és élelmi, vagy más néven diétás rostokra osztályozzuk. Az utóbbi nem tápanyag, és mégis rendkívül fontos. Élelmi rostok a cellulóz, a lignin, a hemicellulózok, a nyálkák és a növényi gumik.

A figyelem akkor fordult a rostok felé, amelyek a szervezetben emésztetlenek maradnak, amikor a fejlett országokban az emésztőrendszeri betegségek rohamos növekedését regisztrálták. A székrekedés, a divertikulózis betegség (a hazai lakosság 60%-át érinti), a vastagbélrák, a hasnyálmirigyrák, sőt, egyes súlyosabb nőgyógyászati betegségek egyik oka az ún. tranzitidő megnövekedése, amikor is a béltartalomban lévő toxikus anyagok hosszabb időn át érintkeznek a bélfallal, és fel is szívódnak. A gyengén fejlett afrikai országokban, ahol a lakosság rostfogyasztása eléri 100 gramm/nap értéket, az említett betegségek lényegesen kisebb arányban fordulnak elő. Kísérletek bizonyítják, hogy a nagyobb mennyiségű rost az epével a bélbe ürített koleszterin jelentős részét megköti. A rostok felületi adszorpció révén lassítják a vércukorszint emelkedését, gátolják a zsiradékok felszívódását, ami mind kedvező tényező. A túlzott rostbevitel viszont már akadályozza egyes vitaminok és ásványi anyagok egy részének felszívódását.

A rosthiány jelentős oki tényező a székrekedés, a divertikulózis, a vastagbél -és hasnyálmirigyrák, az epekőbetegség, a rekeszizomsérv, a fogszuvasodás, ez elhízás, az érelmeszesedés, a vér elzsírosodása és a szív ischémiás betegsége kialakulásában. Rostszegény táplálékok a húsok, a tej és tejtermékek, a tojás, a fehér lisztből készült termékek, a szeszes italok és az üdítő italok. Ezek fogyasztását jelentősen korlátozzák! Cél a napi 50 gramm rostbevitel elérése.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra