Az egészség és ápoltság jelképe
A köröm megkeményedett elhalt sejtekből áll, amelyek fonalas szerkezetű fehérjéket, keratint tartalmaznak. A keratin eredménye, hogy a köröm erős, szívós és kemény felületű lesz. A köröm feladata az érzékeny és idegvégződésekkel teli ujjbegyek védelme a sérülésektől és a tapintásimpulzusok továbbítása.
A körömlemez általában 1 mm vastagságú kemény szarulemez, aminek két rétege van a felső sima és a belső, mely rétegen párhuzamos redők vannak, amelyek a körömágy barázdáihoz kapcsolódnak. Rejtett szélét a körömsánc fedi, szabad széle pedig az ujjbegyben végződik. A körömágyat és a körömlemezt erős kötőszöveti rostok rögzítik az ujjpercek csonthártyájához. Azt a bőrrészt, amit a köröm beborít, körömágynak nevezzük. A körömlemez tövénél lévő élő szövetből, nő ki a köröm. Körmeink havonta átlag 3 millimétert nőnek, és 170 naponta regenerálódnak.
Körömszakadtáig?
A körmök ugyan nem árulkodnak tulajdonosa koráról, de egészségi állapotáról igen. Az átlagos nedvességtartalom a normál körömnél 18 százalék. Ha a nedvességtartalom túl magas, a köröm homályos és puha lesz. Amikor a köröm nedvességtartalma 15 százalék alá esik, akkor válik törékennyé. A köröm szakadása és repedése rendszerint a kiszáradt körömfelület eredménye. A köröm károsodását, berepedezését sok külső tényező is okozhatja, például a mosás, mosogatás során a kezünket érintő vegyszerek. A körmök helytelen ápolása, a körömágy bőrének eltávolítása is problémát is okozhat.
A körmöm én vagyok
A körmök a szervezet belső változásait szinte azonnal tükrözik. A töredezett körmök hátterében a leggyakrabban vitamin- és ásványianyag-hiány áll. Leggyakrabban fehérje-, kalcium- vagy magnéziumhiány. A növekedés irányában húzódó hosszanti barázdák ízületi panaszokra, hormonzavarra utalhatnak, de lehetnek az alacsony folyadékfogyasztás jelei is. Az erős dohányosok sárga körme a nikotinlerakódás miatt ilyen, de az elszíneződést okozhatja gomba, vagy májprobléma is. Ütés vagy erős nyomás hatására véraláfutás keletkezik és ez a köröm alatt sötét foltot képezhet. A véraláfutás magától eltűnik. Fehér foltokat a legtöbb esetben a köröm apró sérülései okozzák (pl. körömreszelés során), de utalhat vitaminhiányra, illetve anyagcserezavarokra is.
Körömóvó praktikák
Kezünket langyos vízben, kímélő szappannal mossuk. A napjainkban kapható kézkrémek gyorsan felszívódnak, nem zsírosítanak, és láthatatlan kesztyűként védik a kezeket. Sok termék véd a szabad gyököktől és az UV-sugárzástól, mások gyorsítják a sejtmegújulást vagy vitaminokkal táplálják a bőrt. A körömágy bőrének eltávolítását sosem szabad ollóval végezni. Fapálcikával finoman fel lehet tolni, illetve erre a célra különböző bőrpuhító krémek is léteznek. A köröm formázásnál olló helyett célszerűbb körömreszelőt használni. Fontos, hogy mindig csak egy irányba, kívülről befelé reszelni, hogy ne legyen érdes. A körömlakk alá, körömvédő bázislakkot érdemes felkenni. A körömlakk lemosására kímélő, acetonmentes körömlakklemosót kell alkalmazni. Körömstúdiókban speciális eljárással védik meg a körmöket a beszakadástól.
Egészséges táplálkozással és kalcium, magnézium és cink étrend-kiegészítő készítménnyel is tehetünk hajunk és körmünk szépségéért. A kalcium fontos élettani szerepet játszik a csontok és a fogak keménységének, nyomási szilárdságának a fenntartásában, az idegrendszer optimális működésében, a véralvadásban.
A magnézium jelentős az ideg és izomműködésben, valamint számos enzim működésén keresztül a fehérje-, a szénhidrát- és a zsír-anyagcserében. A cink számos enzim és az inzulin alkotórésze, részt vesz a sejtszintű anyagcsere-folyamatokban. Elősegíti a bőr hámosodási és sebgyógyulási folyamatait.