A hasfájás meglepően gyakori jelenség. A statisztikák szerint minden negyedik magyar ember, többségében nők érintettek a problémában. A 30. és 50. életév között leggyakrabban az úgynevezett funkcionális hasi görcsök fordulnak elő, melyek nem járnak látható szervi elváltozással, idősebb korban pedig gyakoribbak az organikus, szervi elváltozással járó görcsök. Magas az érintettek száma 16-39 év között (31%) - ezen belül is kiemelkednek a 16-29 év közötti fiatalok. A görcsök oka náluk nagyrészt a menstruációra vezethető vissza. A görcsös hasi fájdalom leggyakoribb okai között első helyen áll a menstruáció. Az a görcsös fájdalom, melyet a nők a menstruáció előtt és alatt éreznek, a méh és a környező szervek simaizomzatának összehúzódásával keletkezik. Ez a görcs a menstruációs ciklus természetes velejárója, de több tényező is súlyosbíthatja az állapotot: pl. hormonális változások, stressz, depresszió, a magnézium vagy a B6-vitamin hiánya. A fájdalom elsősorban az alhasban jelentkezik, de gyakran kisugároz a combokba és a deréktájékra is. A görcsöket kísérheti fejfájás, levertség és puffadás is.
Mitől görcsölünk?
A rohanó életforma is megteszi a hatását, hiszen napjainkban a stresszmentes élet szinte már elképzelhetetlen. A kapkodó étkezések, a rendszertelen táplálkozás mind-mind növelik a hasi görcsök kialakulásának veszélyét. Tovább ronthatják a helyzetet a nagyon hidegen vagy fagyott állapotban elfogyasztott ételek és italok is. Bármilyen nehéz is megvalósítani, de életminőség-javító és egészségvédő hatású lenne egy egyszerű életrendi változtatás: szakítson az étkezésekre elegendő időt és élvezze az ételeket! A megszokott napi rutinban változást okozhat egy hirtelen üzleti út, de akár egy előre tervezett nyaralás is. Ilyenkor is fel kell készülni arra, hogy az utazás izgalmai emésztési nehézségekben vagy hasi görcsökben jelentkeznek. Amennyiben gyors és hatásos megoldásra van szükség, jól jöhet az előzetesen az úticsomagba készített görcsoldó szer.
Okos étrend
A kevés rostos és sok zsíros, nehéz, fűszeres étel is gyakran okozhat emésztési nehézséget. A rostdús, egészséges táplálkozás még nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk az ízletes ételekről. Ha étrendjét tudatosan állítja össze, és gondosan választja ki a hozzávalókat, akkor továbbra is élvezheti kedvenc ételeit. Vannak olyan élelmiszerek, melyeket a szervezet egyéni biológiai adottságai következtében nehezen tud megemészteni, és persze léteznek olyanok is, melyek sokaknak problémát jelentenek, görcsöket, puffadást okoznak. Ilyen például a káposzta, a bab, a hagyma, vagy a szilva. Ide sorolhatjuk továbbá a tejtermékeket, tojást, a citrusféléket, a kávét és az alkoholt is. Szintén az étkezéssel függ össze az irritábilis bél szindróma (IBS), amelynek az egyik leggyakoribb tünete ugyancsak a hasi görcs. Az IBS napjainkban az egyik leggyakrabban előforduló nem szervi eredetű bélbetegség. Kialakulásában sokféle tényező közrejátszik - beleértve a stresszt is. Igen gyakori problémáról van szó: a felnőtt lakosság 10-20 százalékát érinti, előfordulása a fejlett ipari országokban gyakoribb. A betegek száma jóval nagyobb, mint ahányan orvoshoz fordulnak miatta: a rászorulók mindössze 20-30 százalékát kezelik alapellátásban és csak 5-10 százalékuk jut el a szakellátásig. Az IBS-ben szenvedő betegek gyakran tapasztalják, hogy bizonyos ételek fogyasztásával csökkennek panaszaik, például a rostos ételek enyhítik az IBS tüneteit.
"Tanulj meg lazítani..."
Számos olyan gyakorlat létezik, melyek nagyon hatékonyak a menstruációs, vagy a stressz okozta hasi görcsök enyhítésében. Köztudott, hogy a jógagyakorlatok nagy része hozzájárul az emésztőrendszer egészséges működéséhez - segít a gyaloglás , könnyű futás vagy más testedzés sokat segíthet a kellemetlen tüneteken.
Fájdalomcsillapítás vagy görcsoldás?
Sokan nem is tesznek különbséget, függetlenül attól, hogy fejfájásról vagy hasi görcsökről van szó, fájdalomcsillapítókkal próbálják kínzó panaszaikat enyhíteni. A hasi görcsök okozta fájdalom esetén pedig sokkal célzottabb megoldást jelent a modern görcsoldó készítmények szedése. A görcsoldók ugyanis közvetlenül a görcsösen összehúzódott izmokon fejtik ki hatásukat, ott, ahol a fájdalmat okozó görcs kialakul, így gyorsan és hatásosan szüntetik meg a problémát. A fájdalomcsillapítók ezzel szemben csupán a fájdalom érzetét csökkentik, vagyis csak a fájdalmat fedik el. A görcs kialakulásakor sokan nem tudják, hogy hová forduljanak segítségért. A gyors és hatásos megoldáshoz ismert görcsös panasz esetén már modern görcsoldó szerek állnak rendelkezésre! Amennyiben pedig a görcs hirtelen kezdődik, vagy rosszabbodik, hányással, akut széklethiánnyal jár együtt, vagy a ciklus rendszertelenné válik, feltétlenül ki kell kérni szakorvos tanácsát!